Putin: ABD bütçe açığını kapatmak için dolar basarak küresel ekonomiyi etkiliyor

Rusya Devlet Başkanı Putin, uluslararası ekonominin Kovid-19 sürecinin tesirlerinden kurtulduğunu fakat enflasyon risklerinin devam ettiğini kaydederek ABD'nin ekonomi politikasını eleştirdi. Putin, “ABD iki yıldır yüzde 15 bütçe açığı veriyor. Peki bu bütçe açığını nasıl kapatıyorlar? Para basarak. Bu da enflasyona neden oluyor. ABD ekonomisinin ve doların rezerv para olarak önemi göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor.” diye konuştu.

  • 27.07.2021, 16:07:27
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Putin: ABD bütçe açığını kapatmak için dolar basarak küresel ekonomiyi etkiliyor

Putin Rus'yanın üst düzey yetkilileriyle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda ülkesindeki iktisadi yapıya ve güncel meselelere dair değerlendirmeler yaptı. 

ABD’de enflasyonun yüzde 5’i aştığını belirten Putin, “ABD iki yıldır yüzde 15 bütçe açığı veriyor. Peki bu bütçe açığını nasıl kapatıyorlar? Para basarak. Bu da enflasyona neden oluyor. ABD ekonomisinin ve doların rezerv para olarak önemi göz önünde bulundurulduğunda, ABD’nin bütçe açığını kapatmak için dolar basması tüm küresel ekonomiyi etkiliyor.” diye konuştu.

Rus ekonomisinin Kovid-19 sürecinin  etkilerinden nasıl kurtulduğuna dair bazı istişareler yapılması gerektiğini anlatan Putin, “Küresel ekonomideki toparlanmanın bir bütün olarak devam ettiğini görebiliyoruz, ancak bu süreç aynı zamanda enflasyon riskleriyle de bağlantılı devam ediyor.” dedi.

Rusya’daki enflasyonun önemli bir düzeyde olmadığını ancak yine de hedeflenen seviyelerin üzerinde olduğuna işaret eden Putin, “Hükümet ve Rusya Merkez Bankası makroekonomik adımlar ve sektörel düzenlemelerle bu enflasyona yönelik adımlar atacak. Atılan tüm adımların koordineli ve dengeli olması önemlidir.” şeklinde konuştu.