Prens Selman’dan Husilere 'şartlı' ekonomik yardım sözü

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Yemen’de İran destekli Husilerin ateşkes masasına oturup ve müzakere masasında kalmaları durumunda ekonomik yardım yapma sözü verdi.

Prens Selman’dan Husilere 'şartlı' ekonomik yardım sözü

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, dün katıldığı bir televizyon röportajında Suudi Arabistan'ın Yemen'deki Husilere ateşkesi görüşmelerine katılıp müzakere masasında kalmayı kabul etmeleri durumunda ekonomik yardım sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

Arab News tarafından yayınlanan habere göre, Veliaht Prens, Riyad'ın Husilerin Aden merkezli ulusal hükümet ve diğer gruplarla "herkesin haklarını garanti altına alan bir çözüme ulaşmak için" müzakerelere katılmasını istediğini söyledi.

Prens Selman ayrıca, Riyad'ın "bölgedeki tüm ülkelerin çıkarlarını korumak" için görüşmelerde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Prens Selman, "Hâlâ Husilerin ateşkesi kabul edip müzakere masasında oturdukları sürece ihtiyaç duydukları her şeye dair ekonomik destek sağlama teklifimiz var" dedi.

Prens Selman, Sana merkezli grubun İran'ın tarafını seçip seçmeyeceği sorusuna, Husilerin Tahran ile güçlü bağlarına rağmen "Arap ve Yemen içgüdüsüne sahip olduklarını" söyledi.

Husilerin ülke içi ihtiyaçları ön planda tutmasına izin verilmesi gerektiğini belirten Prens Selman, Riyad'ın bunun "daha da canlanmasını" istediğini de sözlerine ekledi.

Veliaht Prens’in bu teklifine rağmen ülkedeki "meşru" otorite olarak tanımladığı Devlet Başkanı Abdurabbo Mansur El Hadi liderliğindeki uluslararası arenada tanınan Yemen hükümetine desteğini sürdürdü.

Prens Selman "Hiçbir ülke sınırlarında milislerin bulunmasını veya sınırlarında kanun dışı faaliyet gösteren silahlı bir grup olmasını kabul etmez" diye konuştu.

Husiler, Suudi Arabistan'ın Mart ayında ateşkes teklifini reddetmişti.

Bir Husi sözcüsü teklifin "yeni bir şey olmadığını" belirterek, “Husilerin kontnrol ettiği topraklara yönelik devam eden hava ve deniz ablukası ateşkes yürürlüğe girmeden önce kaldırılmalıdır.” ifadelerini kullandı.  

Suudi Arabistan ve Husiler, Riyad'ın isyancı grubun güneydeki Aden şehrini ele geçirmesini önlemek için Yemen savaşına katıldığı Mart 2015'ten beri savaş halinde.

İnsan hakları grupları Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen'deki eylemlerini kınayarak, hava saldırılarının ayrım gözetmeden on binlerce sivilin ölümüne neden olduğunu söylüyor.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: husiler , Muhammed bin Selman , Suudi Arabistan , Veliaht Prens , Yemen'de ateşkes