İsrailli generale göre siyasi belirsizlik gelecek nesilleri tehdit ediyor

İsrailli Tuğgeneral Zvika Fogel, dün İsrail'deki siyasi krizin ve İsrailli politikacılar arasındaki anlaşmazlıkların gelecek nesiller üzerinde yıkıcı sonuçları olacağı konusunda uyarıda bulundu.

İsrailli generale göre siyasi belirsizlik gelecek nesilleri tehdit ediyor

Shehab İsrail TV Kanalı 7'nin Fogel'den alıntı yaparak İsrail toplumunun "politikacılarının iç çatışmaları kışkırtması nedeniyle tam bir bilinçle ve tereddüt etmeden uçuruma doğru ilerlediğini" söylediğini aktardı.

Fogel, "Negev'deki egemenliğimizi kaybettik ve artık orada aktif olan suç çetelerini kontrol edemiyoruz, üstelik Batı Şeria ve Ürdün Vadisi'ndeki egemenliğimizi de kaybediyoruz." dedi.

Arap partilerinin bir İsrail hükümeti koalisyonuna olası katılımları hakkında yorum yapan Fogel,  "Ben, Gazze’deki HAMAS lideeri Yahya El Sinvar veya Hizbulah’ın Güney Lübnan’daki lideri Hasan Nasrallah’ın yerinde olsaydım, böyle bir hükümet kurulduğunda kırılganlığını ve ne kadar kolay çözüleceğini kanıtlamak için binlerce roket fırlatırdım.’’ dedi.

Bunun yanında İsrail'in, İran'ın nükleer programını baltalamadaki "muazzam başarılarından" ötürü övgüde bulundu.

İran'ın, yeteneklerini geliştirmiş olsa bile, İsrail için asla varoluşsal bir tehlike oluşturmayacağını, çünkü İslam Cumhuriyeti'nin İsrail'in kendisine karşı "sert ve acı verici saldırılar" başlatmaya yetecek güce sahip olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Fogel, "Barış ve bir arada yaşama, İsrail düşmanlarını yenme ve onlara zarar verme yeteneğini kanıtlamadıkça asla olmayacak." dedi.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: İran , Filistin , İsrail , Seçimler