Nijerya'da silahlı saldırılar 50 bin kişiyi yerinden etti

Nijerya'nın Niger eyaletinde silahlı saldırılar nedeniyle yaklaşık 50 bin kişinin yerinden edildiği bildirildi. Ülkede son dönemde motosiklete binen silahlı kişilerin saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Nijerya'da silahlı saldırılar 50 bin kişiyi yerinden etti

Güney Niger Senatör Aliyu Sabi Abdullahi, eyalette yaşanan silahlı saldırıların endişe verdiğini açıkladı.

Abdullahi, eyaletin güneyindeki Kontagora ve Rigali bölgelerinde silahlı kişilerin saldırıları nedeniyle 50 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydederek, bu kişilerin bazılarının eyaletteki farklı kamplara sığındığını söyledi.

Abdulllahi, eyalet hükümeti ve Nijerya Ulusal Acil Durum Ajansının yardımlarıyla bu kişilere gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri gönderildiğini ifade etti.

Motosiklet yasaklanmıştı

Ülkede son dönemde motosiklete binen silahlı kişilerin saldırılar düzenlemesi nedeniyle bazı eyaletlerde motosiklet kullanımı yasaklanmıştı.

Bölge, zaman zaman hayvancılıkla meşgul olan Fulaniler ile çiftçilikle uğraşan bazı kabileler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Hayvanlarını otlatmak için ülkenin güneyine göç eden Fulaniler, çiftçilerin hayvanlarını çalmaya çalıştığını ve kendilerine saldırdığını iddia ediyor.

Silahlı kişiler de bu çatışmalardan yararlanarak saldırılar düzenliyor ve bölge halkını rehin alıyor. Silahlı kişiler en son 30 Mayıs'ta eyalette bir medreseye düzenledikleri saldırıda 158 öğrenciyi kaçırmıştı.

Etiketler: Nijerya , silahlı saldırı