Nahda Hareketi "anayasal sürece dönülmesi" çağrısında bulundu

Tunus'ta Nahda Hareketi Cumhurbaşkanı Kays Said'in başvurduğu yöntemlerin 'anayasaya ve hukuka aykırı' olduğunu söyledi. Ülkedeki çıkmazın çözümünün ise ulusal diyalogdan geçtiğini belirtti.

  • 31.07.2021, 19:44:42
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Nahda Hareketi "anayasal sürece dönülmesi" çağrısında bulundu

Tunus'ta Meclis'in en büyük partisi, Nahda Hareketi demokrasiye yapılan müdahaleyi bir kez daha eleştirdi.

Parti, başbakanı azletmek ve meclisin çalışmalarını durdurmak gibi kararlar alan Cumhurbaşkanı Kays Said'e "anayasal sürece dönülmesi" çağrısında bulunarak söz konusu yöntemlerin "anayasaya ve hukuka aykırı olduğunu" belirtti.

Nahda Hareketinden yapılan yazılı açıklamada, partinin Yürütme Kurulu'nun düzenlediği toplantıda Tunus Cumhurbaşkanı Said'in "darbe niteliğindeki olağanüstü adımları" göz önüne alınarak ülkenin içinden geçtiği sosyal, ekonomik ve sağlık alanlarındaki çoklu krizlerin değerlendirdiği ifade edildi.

Yapılanlar devlet kurumlarını görevini yapmaktan alıkoyuyor

Tunus'taki devlet kurumları ve siyasi oluşumların önceliğinin, Tunusluların sağlık ve ekonomi alanındaki sıkıntılarının gözetilmesi olduğu vurgulanan açıklamada, "Cumhurbaşkanının başvurduğu yöntemler anayasaya ve hukuka aykırıdır. Bunlar, demokrasi, Tunus halkının sivil ve bireysel haklarının gerekliliklerine bir saldırıdır, devlet kurumlarını ülkeye ve vatandaşa hizmet çalışmalarını yapmaktan alıkoyan bir çatışmaya sürükler" değerlendirmesi yapıldı.

Nahda Hareketi, "Ülkenin içinde bulunduğu açmaz karşısında bir çıkış yolu olarak halk tarafından istenen meşru talepler şeklinde gösterilen" Cumhurbaşkanı kararlarının, "Birikmiş ve karmaşık sorunlara çözüm üretemeyeceğini tam aksine istikrara, halkın sosyal ve ekonomik güvenliğine zarar verebileceği, bu şekilde Tunusluların çektiği sıkıntıları arttırabileceğini" savundu.

Diyalog çağrısı

Bu sorunlardan çıkışın "Nepotizm, adaletsizlik ve yolsuzluğu arttırabilecek biçimde yönetimin tek elde toplanmasıyla" mümkün olmadığı vurgulanan açıklamada, "Yasama, yürütme, siyasi ve sivil tüm herkesin Tunus halkı önünde sorumlu olduğunu ve bu sorumluluk çerçevesinde tüm unsurların kavgayı bırakarak kimseyi dışlamayan halkın ve ülkenin önceliklerine uygun bir biçimde diyaloğa girmesi gerektiği" kaydedildi.

Nahda Hareketi, açıklamasında, Tunus Cumhurbaşkanına "Ülke çıkarına öncelik vermesi, anayasal sürece dönülmesi, kanuna uygun hareket etmesi ve herkesin sonuçlarına razı olacağı bir ulusal diyalog için alan açması" çağrısı yaptı.

Demokrasiye bağlılık ve kaostan uzak durma vurgusu

Açıklamada, tüm siyasi partileri, oluşumları ve sivil toplumu, "En asgari milli bir temelde; ülkenin birlik ve istikrarını koruma, anayasal ve hukuki zemine dönme, kurumların normal çalışması konusunda, fikir birliğinde olmaya" da davet eden Nahda Hareketi, tüm vatandaşlardan demokrasiye bağlı kalmaları, kaos, şiddet ve sabotaja karşı durmalarını istedi.

TRT Haber