Mısırlı mühendisler Gazze’nin yeniden imarında görev alacak   

İşgalci İsrail’in 11 günlük saldırılarında büyük hasar gören Gazze’nin yeniden imarından görev alacak Mısırlı mühendisler bu bölgeye gitti.

Mısırlı mühendisler Gazze’nin yeniden imarında görev alacak   

Mısırlı mühendislerden oluşan bir ekip, İsrail ile son dönemde yaşanan gerilimin ardından Gazze Şeridi'nin yeniden yapılanmasına yönelik projelerin başlamasını görüşmek üzere dün Gazze’ye ulaştı. Filistinli kaynaklar, altı Mısırlı mühendisten oluşan ekibin, enkazı kaldırmak için ağır iş makinelerinin getirilmesi öncesinde yıkılan yerleri incelemek üzere Refah Sınır Kapısı’ndan Gazze'ye girdiğini belirttiler.

Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Muhammed Ziyara, yeniden yapılanma dosyasına ilişkin planları ve ailelerin evlerine geri dönmelerinin yanı sıra onlara kalıcı ve yeterli bir barınma sağlanmasını amaçlayan acil müdahalelere yönelik öncelikleri tartışmak üzere uluslararası yetkililerle bir araya geldikten sonra yaptığı açıklamada, hükümetin, Gazze Şeridi'nde yardım ve yeniden imar faaliyetlerinde çalışacak kurumlara gerekli desteği sağlayacağını söyledi.

Ziyara, uluslararası kurumların ve başta ‘acil müdahalelere ve insani yardıma olan büyük ilgisiyle Gazze Şeridi'nde çalışma imkanına sahip olan’ Mısır olmak üzere Arap ülkelerinin Gazze’nin yeniden inşasına yönelik çabalarına övgüde bulundu.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) Genel Direktörü Robert Mardini, insani durumu değerlendirmek ve meydana gelen son olaylardan etkilenenleri ziyaret etmek amacıyla dün Gazze Şeridi'ne geldi. Mardini, Gazze'de yıkılan evleri incelerken gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazze’nin yeniden inşa sürecinin hızlandırılması ve insani yardım operasyonları da dahil olmak üzere son olaylardan etkilenen Gazzelilerin desteklenmesi çağrısında bulundu.

Bir diğer gelişmede ise Filistin İslami ve Ulusal Güçleri İzleme Komisyonu, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Operasyon Müdürü Matthias Schmale ve yardımcısı David Debul’un, Gazze’de ‘istenmeyen kişiler’ olarak ilan edilmelerinin ardından Gazze’den ayrıldıklarını duyurdu. Schmale ve Debul’un “Gazze Şeridi'ndeki binlerce Filistinli mültecinin ve UNRWA çalışanının çektiği sıkıntıların başlıca sorumlusu” olduklarını söyleyen Komisyon, Gazze Şeridi’ne geri dönmelerinin istenmediğini vurguladı.

Schmale, son gerilim sırasında bir İsrail televizyon kanalına verdiği demeçte, “İsrail ordusunun Gazze'de gerçekleştirdiği bombalamanın doğruluğu konusunda hiçbir şüphesi olmadığını” söylemiş, Filistinlilerin sert eleştirileriyle karşı karşıya kalmıştı.

Diğer yandan Mısır İstihbarat Müdürlüğü (GID) Başkanı Abbas Kamil, Pazartesi günü birkaç saatliğine Gazze Şeridi'ni ziyaret etmiş, Hamas Hareketi ve Filistinli grupların liderleriyle bir araya gelmişti. Ayrıca Mısır’ın inşa etmeye başladığı toplu konutun temel atma törenine katılmıştı. Mısır, 10-21 Mayıs tarihleri ​​arasında yaşanan, evlerin ve altyapının büyük zarar gördüğü son gerilimin ardından Gazze Şeridi'ni yeniden inşa etme çabalarını desteklemek için 500 milyon dolarlık bağışta bulundu. Mısır ayrıca 250'den fazla Filistinlinin yanı sıra İsrail'de 13 kişinin hayatını kaybettiği gerilimin ardından Gazze Şeridi'nde Filistinli gruplar ile İsrail arasında bir ateşkes anlaşmasına arabuluculuk etti.

Etiketler: Mısır , Filistin , Gazze , Mısırlı mühendisler , İsrail saldırısı