Mısır'dan tehdit gibi açıklama: Ordumuzu test etmek akıllıca değil

Mısır Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Garib Abdulhafız, Silahlı Kuvvetler’in deniz kuvvetlerini geliştirme, modernize etme ve Akdeniz ile Kızıldeniz kıyılarında yaklaşık 2 bin 936 kilometrelik kıyı boyunca deniz alanını güvence altına alma yeteneklerini artırma konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Mısır'dan tehdit gibi açıklama: Ordumuzu test etmek akıllıca değil


Abdulhafız ayrıca, Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin tepkisini test etmenin akıllıca olmadığını da vurguladı.

Sözcü, gazeteci Ahmed Musa’ya telefonda verdiği kısa röportajda, Silahlı Kuvvetler’in donanmaya dünyadaki en yeni silahları ve deniz teçhizatını sağlama konusundaki istekliliğini belirtti.

Abdulhafız, dün yapılan 3 Temmuz Deniz Üssü açılışının, en son silah, teçhizat ve son teknolojinin sağlanması ile silahlı kuvvetleri geliştirme ve modernizasyon çalışmasının yeni bir uzantısı olduğunu söyledi.

Sözcü, Silahlı Kuvvetler’in, tüm ana birimleri geliştirmek ve modernize etmenin yanı sıra, sistem ve savaş yöntemlerindeki hızlı gelişmeye ayak uydurmak, silahlanma kaynaklarını çeşitlendirmek ve çeşitli koşullar altında tüm görevleri yerine getirmelerini sağlamak için kapsamlı bir strateji uygulamak için çalıştığını vurguladı.

Silahlı Kuvvetler’in, bazı kardeş ve dost ülkeler ile 2020 yılı boyunca birçok ortak tatbikatta yer aldığını belirten Abdulhafız, “Silahlı Kuvvetler, bölgemizdeki tüm değişikliklerin, bölgesel zorlukların ve uluslararası değişikliklerin ve bunların Mısır’ın ulusal güvenliği üzerindeki etkilerinin boyutunun çok iyi farkında. Bu, en yüksek düzeyde hazırlık durumunu korumayı gerektirir” dedi.

Mısır dünyanın en güçlü orduları arasına girdi

Global Firepower Index verilerine göre Mısır, dünyanın en güçlü orduları arasında ilk kez Türkiye'yi geçerek dokuzuncu sırada yer aldı. Mısır'ın silahlanmasında Türkiye ile yaşanan gerilim de rol oynuyor.

Son yıllarda askeri harcamalarını artıran Mısır, dünyanın en güçlü orduları arasında ilk ona girdi. 2005 yılından bu yana dünya ordularının gücünü çeşitli ölçütlere göre değerlendiren "Global Firepower Index"e göre Mısır 2020 yılında ilk kez dokuzuncu sırada yer alarak Türkiye'yi geride bıraktı. 2010 yılından bu yana ilk 10'da yer alan Türkiye ise dokuzuncu sıradan 2020'de 11'inciliğe geriledi.

Mısır böylece Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki en güçlü ordu konumuna yükseldi. Emir ve komuta kademesindeki 920 bin ordu mensubu, 440 bin personel ve yaklaşık 500 bin kişilik yedeklerle ordusunun sayısal büyüklüğünü artıran Mısır, askeri donanıma da güçlü yatırım yaptı. Endekse göre Mısır ordusu 215'i savaş uçağı ve 81'i helikopter olmak üzere bin 54 uçağa, 4 bin 295 tank, 11 bin 700 zırhlı araç ve yaklaşık bin 100 roketatara sahip.

"Global Firepower Index"e göre Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Mısır ordusunu, genel sıralamada 11'inci olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve 14'üncü sıradaki İran izliyor. 138 ülkelik listede silahların yaşı, kalitesi ya da ülkenin iç üretim kapasitesi ise dikkate alınmıyor.

 

Ortadoğuhaber.com, Şarkul Avsat

Etiketler: Mısır , ortadogu , orta doğu