Merkel, Erdoğan’la görüşmesinde Libya’daki askerlerin çekilmesini istemiş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir telefon görüşmesi yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Libya’daki Türk askerlerinin bu ülkeden çekilmesini istediği açıklandı.

  • 06.05.2021, 10:57:14
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Merkel, Erdoğan’la görüşmesinde Libya’daki askerlerin çekilmesini istemiş

Türkiye’nin Libya’daki askeri varlığı Avrupa ülkelerinde rahatsızlık oluşturmaya devam ediyor. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen görüşmeye ilişkin yazılı açıklamada bulundu.

Açıklamada, iki liderin de Libya'da Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki hükümete destek ve yardım sağlamanın yanında yıl sonunda yapılması planlanan seçimlerin düzenlenmesine yardımcı olma konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Seibert, görüşmede Merkel'in Erdoğan'a 'yabancı kuvvetler ve paralı askerlerin yaklaşan geri çekilmesinin önemli bir sinyal göndereceğini' vurguladığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 5 Şubat'ta İsviçre'de toplanan Libya Siyasi Diyalog Forumu üyelerinin oylaması sonucunda, ülkede 24 Aralık 2021'de yapılması planlanan seçimlere kadar Başkanlık Konseyi Başkanlığına Muhammed el-Menfi, Başbakanlığa da Abdulhamid Dibeybe seçilmişti.