Meksikalı vekil adayı tabutlu seçim kampanyası yaptı

Meksika'da meclisin alt kanadı için milletvekili adayı olan Carlos Mayorga, seçim kampanyasını tabuttan çıkarak başlattı, “Verdiğim sözleri tutamazsam beni diri diri gömmelerine izin verin” dedi.

Meksikalı vekil adayı tabutlu seçim kampanyası yaptı

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden Meksika’da eski bir televizyon programcısı olan Carlos Mayorga, Encuentro Solidario partisinden meclisin alt kanadı için milletvekili adayı oldu.

Mayorga, mevcut iktidarın umursamazlığı nedeniyle Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlere ve suç örgütleri ile bağlantılı ölümlere dikkat çekmek için ilginç bir yol seçti ve seçim kampanyasını tabuttan çıkarak başlattı. 

Meksika’yı ABD’nin Teksas eyaletine bağlayan El Paso sınırı üzerinde bulunan Zaragoza-Yslera Uluslararası Köprüsü üzerinde gerçekleştirilen tabutlu seçim kampanyasının görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Görüntülerde, koruyucu ekipmanlı ekip üyelerinin tabutun kapağını açması ile Mayorga’nın tabuttan çıktığı görülürken, Meksikalı vekil adayı daha sonra adaylık kampanyası hakkında bilgi verdi.

Mayorga yaptığı konuşmada, politikacıları organize suçlara ve ülkede kaotik hale gelen korona virüs salgınına sessiz kalmakla suçlayarak, eyleminin aynı zamanda halkın uyanışını sembolize ettiğini de söyledi: "Halka yardım etmekle ilgilenmeyen politikacıların kayıtsızlığı nedeniyle hayatlarını kaybeden binlerce kişiyi temsil ediyorum. İktidara geldiklerinde halkı unutan yerel ve federal milletvekillerine sesleniyorum, bu tabuttan çıkarak hükümetin ihmali nedeniyle yaşamını yitirenleri ve vatandaşların hayatı ile ilgilenmeyen politikacıları uyarıyorum. Bu tabuttan çıkarak sevdiklerini kaybedenleri anıyorum."

Seçimlerde kendisine oy verenlerin yanı sıra oy vermeyenleri de unutmayacağını belirten Mayorga, "Verdiğim sözleri tutamazsam beni diri diri gömmelerine izin verin” diye

Meksika’da hükümetin uyuşturucu ile mücadele kapsamında Aralık 2006'da başlattığı operasyonlarda şimdiye kadar 300 binden fazla kişi öldü.

Ülkede Kovid-19 kaynaklı toplam can kaybı ise 200 bini aşmış durumda.

Etiketler: koronavirüs , Meksika , seçim