Lübnan-İsrail deniz sınırı görüşmeleri yeniden başladı

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn dün yaptığı açıklamada, Lübnan'ın İsrail ile deniz sınırlarıyla ilgili dolaylı görüşmelerinin Beyrut'un "bölgede istikrar ve güvenliği sürdürme arzusunu" yansıttığını söyledi.

Lübnan-İsrail deniz sınırı görüşmeleri yeniden başladı

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Avn’ın Lübnan Genelkurmay Başkanı Josef Avn’ın da hazır bulunduğu bir toplantıda müzakere heyetine hitap ettiği bildirildi.

Middle East Monitor’de yer alan açıklamaya göre Avn, müzakere heyetine talimatlarını vererek "deniz sınırlarının uluslararası yasa ve yönetmeliklere uygun olarak düzenlenmesinin yanı sıra Lübnan'ın doğal kaynaklarına dair münhasır ekonomik bölgenin belirlenmesi hakkının önemini" vurguladı.

Müzakerelere arabuluculuk yapan ABD'li yetkililer, geçtiğimiz Cuma günü yaptıkları açıklamada iki ülke arasındaki tartışmalı deniz sınırlarıyla ilgili dolaylı görüşmelerin "önümüzdeki Salı günü devam edeceğini" duyurmuştu.

Beyrut ve Tel Aviv, 14 Ekim'den 11 Kasım'a kadar dört tur halinde müzakerelerde bulunmuş ancak görüşmeler başarısız olmuştu. İki ülke arasındaki tartışmalı bölgenin, potansiyel olarak gaz zengini bir bölgede yer aldığı belirtiliyor.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Mişel Avn , Lübnan İsrail deniz sınırı