Lübnan Hizbullah'ı Rusya'da ofis açıyor

Lübnan gazetesi Al-Ahbar'in haberine göre, Hizbullah hareketinin Rusya'nın başkenti Moskova'da bir temsilcilik ofisi açmayı düşündüğü bildirildi.

Lübnan Hizbullah'ı Rusya'da ofis açıyor

Gelişme, Rus yetkililer ve Hizbullah hareketinden bir heyet arasında geçen ay yapılan üst düzey bir toplantı sonrasında geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından kabul edilen heyete, Hizbullah'ın siyasi kanadını içeren ve Lübnan parlamentosunun bir parçasını oluşturan Direniş Blokunun Başkanı Muhammed Raad başkanlık etti.

Son kez Ekim 2011'de Moskova'ya giden Raad'ın bu ziyareti, Hizbullah'ın Rus parlamentosunun daveti üzerine Rusya'ya gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretti.

Middle East Monitor'de yer alan haberde, "Ruslar Hizbullah'ı Lübnan’daki bir örgüt olarak görmüyor. Aksine, bölgenin birçok ülkesinde varlığı olan bir parti olarak görüyorlar." denildi.

Taraflar arasında yapılan görüşmede, Rusya'nın başkentinde Hizbullah için bir temsilcilik ofisinin kurulması üzerinde çalışılırken, aralarındaki iletişim araçlarının güçlendirilmesi ve iki taraf arasında doğrudan iletişim kanallarının benimsenmesi gereği vurgulanarak Yemen, Irak, Suriye, Filistin ve diğer ülkelerdeki durum tartışıldı.

15 Mart'taki görüşme, Hizbullah heyetinin gelişinden iki gün sonra Moskova'nın İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi'yi de kabul etmesi açısından dikkate değerdi.

Hizbullah heyetinin gerçekleştirdiği görüşmeler, iki Rus Dışişleri Bakanı Yardımcısının İsrail Dışişleri Bakanlığının Genel Müdür Yardımcısı ile bir araya geldiği gün yapıldı.

Jerusalem Post'tan Seth Frantzman, gelişmenin Hizbullah'ın Rusya'nın gözünde daha fazla siyasi meşruiyet elde ettiğini gösterebileceğini belirtti ve toplantılardan bir ay sonra ortaya çıkan haberlerin zamanlamasını sorguladı.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: Rusya , lübnan , Hizbullah