Hariri, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında arabuluculuk için devrede

Lübnan’da yayın yapan Al-Jadeed TV'nin  haberine göre Lübnan'da başbakanlık görevini üstlenmek için hükümet kurma çalışmalarını sürdüren Saad Hariri,Türkiye’ye gerçekleştirdiği son ziyaretinde Ankara ve Riyad arasında arabuluculuk yapmayı amaçladığı belirtildi. 

Hariri, Türkiye ve Suudi Arabistan arasında arabuluculuk için devrede

Middle East Monitor - Kanaldan verilen bilgiye göre Hariri’nin İstanbul’a yapmış olduğu habersiz ziyaret ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la özel görüşmesinin BAE’nin de rızasıyla Türkiye ve Suudi Arabistan arasında arabuluculuk yapması amacını taşıdığı belirtildi.

Hariri, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’ye beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi. Türk kaynaklar görüşmeyle ilgili detay vermeden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hariri arasında gerçekleştirilen iki saatlik özel görüşmede bölgesel güvenlik meseleleri ile ikili ilişkilerin ‘’derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi’’ konularına odaklanıldığını belirtti.

Bu arada Hariri’ye yakın kaynaklarından yapılan açıklamada, Erdoğan ve Hariri'nin yeni hükümet kurulur kurulmaz Lübnan'daki [ekonomik ve siyasal] çöküşü durdurmanın ve Beyrut’u yeniden inşa etmenin yollarını konuştukları belirtildi.  

Suudi Arabistan ve Türkiye arasında arabuluculuk 

Suudi Arabistan ve Türkiye arasında dış politika ve bölgesel meseleler karşısındaki tutumlar sebebiyle yaşanan anlaşmazlıklar son birkaç yıldır devam etmekte. 2018’de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu içerisinde işlenen Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle de tansiyon sert bir şekilde yükseldi.

İki ülke liderlerinin, ikili ilişkiler noktasında yapmış olduğu açıklamalarla son zamanlarda ilişkiler arasındaki buzlar erimeye başlamış gözüküyor. Analistler, ABD yeni Başkanı Joe Biden’la gerginliği azaltma çabası olabileceğini düşünüyor. 

*Middle East Monitor sitesinden Emirhan Kemendi tarafından çevrilmiştir. 

Etiketler: Türkiye , Suudi Arabistan , arabuluculuk , bölgesel ilişkiler