Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski vatandaşlık yasasını imzaladı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, dün Meclis’ten geçen vatandaşlık yasa değişikliğini imzaladı.

  • 31.07.2021, 15:52:34
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Pendarovski vatandaşlık yasasını imzaladı

Pendarovski, dün Meclis’ten 57 milletvekilinin kabul oyu ile geçen ve Makedonya'dan Türkiye'ye göç etmiş bulunanlara vatandaşlık başvurusu hakkı tanıyan yasa değişikliğini imzaladı.

Kuzey Makedonya vatandaşlığı edinme şartlarını kolaylaştıran yasa tasarısı, vatandaşlığa geçmek için ülkede ikamet edilmesi gereken yıl sayısının 8'den 7'ye düşürülmesi ve Kuzey Makedonya dışında yaşayan ve vatandaşlığını kaybedenlerin tekrar vatandaşlığa kabul edilmeleri gibi kolaylıklar içeriyor.

''Türkiye'ye göç etmiş vatandaşlarımıza yapılan haksızlığı ortadan kaldırdık“

Türk Demokratik Partisi (TDP) Başkanı Beycan İlyasvatandaşlık yasasının meclisten geçmesine ilişkin açıklamasında, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası tasarısı mecliste oylanıp kabul edildi. 8. Madde'nin ortadan kalkması sonucu Türk Demokratik Partisi olarak yıllardır, ata yurdumuz olan Türkiye'ye göç etmiş "göçmen" kardeşlerimize yapılan haksızlığın ortadan kaldırmanın gurur ve şerefini yaşıyoruz.

İlyas, ''Kuzey Makedonya Vatandaşlığı için gereken diğer kriterler halen geçerli olmakla birlikte, vatandaşlığa başvuruda bulunanlar yasadaki diğer gerekli şartları doldurmak zorundadır. Bu doğrultuda bu yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra detaylı olarak gereken bilgileri paylaşacağız“ dedi.

Balkan News