KKTC Başbakanı Saner’den Putin'e: Kırım’da attığı adımlara baksın

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Kıbrıs konusundaki değerlendirmelerini eleştiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hamza Ersan Saner, “Rusya, Kırım’da attığı adımlara baksın” ifadelerini kullandı.

  • 04.08.2021, 16:05:37
  • Güncelleme: 1 saniye önce
KKTC Başbakanı Saner’den Putin'e: Kırım’da attığı adımlara baksın

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Ağustos 2021 tarihinde Rum lider Nikos Anastasiadis’e gönderdiği mektubunda, Kapalı Maraş’ta sözde tek taraflı eylemleri kabul edilmez olarak nitelendirdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Putin’in Kıbrıs’ta Rum yanlısı açıklamalarına tepki gösterdi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hamza Ersan Saner, Putin’e, “Kıbrıs konusundaki gerçekleri görme ve Rumların uzlaşmazlıklarına katkı sağlamaktan vazgeçme” çağrısında bulundu.

Rusya’nın hala, Kıbrıs’ta iki halk, iki egemenlik iki devlet olduğu gerçeğini görmek istemediğini ifade eden Saner şöyle konuştu:

“Kapalı Maraş’ın açılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uygundur. Atılan adımlarda, BM kararlarına aykırılık söz değildir. Bir taraftan AİHM kararlarına uyulsun diyenlerin, diğer taraftan biz kararlara uyunca ‘söz konusu Maraş’tır’ diye başka şeyler söylemesi ciddi bir çelişkidir. AİHM kararlarının kapalı Maraş için de geçerli olduğunu ilan etmiş, bunun için kapalı Maraş’ın BM kontrolüne verilmesi gibi bir şart ileri sürmemişken, birilerinin BM kararlarını öne sürerek attığımız adımı geri almamızı istemesi, havada kalmaya mahkum, boşuna bir taleptir. Rusya kendisinin Kırım’da attığı adımlara, başka yerlerde yaptıklarına baksın. Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’i, Kıbrıs konusundaki gerçekleri görüp Rumların uzlaşmazlıklarına katkı sağlamaktan vazgeçmeye davet ediyorum.”

 

Kapalı Maraş olayı 

Kıbrıs Gazimağusa şehrinde bulunan Kapalı Maraş 46 yıldır kapalı sivillere kapalı.

Maraş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) sınırları içerisinde bulunan, 1974 Kıbrıs Türk Barış Harekatı'ndan bu yana Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatıldı. 

1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş'a askeri kimlikleri olanlar, bölgede bulunan kız yurdunda kalan öğrenciler ve öğrenciler için çalışan kayıtlı taksiler dışında hiçbir şekilde sivil araç ve yayanın şehre girişi yasak.

Ortadoğu Haber, QHA

  • Kaynak: QHA