Katar, Suriye’de rehin alınan Devrim Muhafızları için fidye ödemiş

İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, eski Katar Emiri Hamad Bin Halife El Sani’nin, 2012 yılında Suriye'de rehin alınan Devrim muhafızları için 57 milyon dolar fidye ödediğini söyledi.

Katar, Suriye’de rehin alınan Devrim Muhafızları için fidye ödemiş

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, eski Katar Emiri Şeyh Hamad Bin Halife El Sani'nin, 2012 yılında Suriye'de silahlı bir grup tarafından yakalanan 57 İran Devrim Muhafızları üyesinin serbest bırakılması için [kişi başına 1 milyon dolardan] 57 milyon dolar fidye ödediğini açıkladı.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre, Buşehr'deki bir destekçi kazanma toplantısında konuşan Ahmedinejad, olayın Suriye krizinin başlangıcında 2012'de silahlı bir muhalif grubun Şam'ın güneyinde Devrim Muhafızları üyelerini taşıyan bir otobüsü pusuya düşürerek araçtakileri ele geçirmesiyle gerçekleştiğini duyurdu.

Eski İranlı politikacıya göre, hem İran hem de Suriye hükümeti Devrim Muhafızları üyelerinin serbest bırakılmasını sağlayamayınca, İran, Katarlı yetkililerle temasa geçti.

Katar’da grupla temas kurarak Tahran adına fidyeyi ödedi.

Ahmedinejad, dönemin Katar Emirinin Tahran'ın fidye karşılığında gönderdiği 57 milyon dolarlık çeki kabul etmediğini ve bunu iki halk arasındaki dostluk için yaptığını söylediğini ifade etti.

Etiketler: iran , Katar , Devrim Muhafızları , Hamad Bin Halife El Sani