Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervi 1 trilyon metreküpün üzerinde

Cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklar, Türkiye’nin Karadeniz’de keşfettiği doğal gaz rezervinin 1 trilyon metreküp üzerinde olduğunu belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bulunan doğal gazı kademeli olarak açıklamayı planladığını bildirdi.  

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz rezervi 1 trilyon metreküpün üzerinde

Straturka internet sitesinde yer alan habere göre, Türkiye geçtiğimiz ay Batı Karadeniz kıyılarında 320 milyar metreküp doğal gaz keşfettiğini duyurdu. Reuters, söz konusu keşif açıklanmadan önce bulgunun 800 milyar metreküp olduğunu ve bölgede daha büyük bir rezerv olduğunu belirtmişti. Enerji Bakanlığı da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merakla beklenen haberi kamuoyuna açıklamasının ardından mevcut gaz rezervinin altındaki 3 katmanda daha fazla doğal gaz olabileceğini bildirmişti.

1 trilyon metreküplük 'doğrulanmış' doğal gaz rezervi 

Hükümete yakın Ankara merkezli kaynaklar da, ‘şimdilik’ açıklanmayan önemli miktarda doğrulanmış keşif olduğunu bildiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, değişik konuşmalarında defalarca yakında daha fazla güzel haberin açıklanacağını söylemişti.  

İsmini vermek istemeyen bir Cumhurbaşkanlığı kaynağı Straturka’ya yaptığı açıklamada, devlete ait Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) şirketinin aslında 1 trilyon metreküpün üzerinde doğalgaz keşfettiğini, ancak hükümetin tüm rezervi bir kerede ifşa etmeme kararının siyasi olduğunu söyledi. Söz konusu kaynak, “Hükümet tüm bulguyu bir kerede duyurursa, ivmesi birkaç hafta içinde kaybolur. Hükümet kesinlikle bunu istemiyor. Ülkenin tekrarlanan finansal ivmeye ihtiyaç duyması nedeniyle rezervi adım adım açıklayarak heyecanı yüksek tutmayı planlıyor ”dedi. Aynı kaynak, rezervin açıklanmasının Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesindeki birkaç yıl içinde açıklanabileceğini bildirdi.  

Türkiye enerji ihratcatçısı olacak

Ekonomist Murat Yazgan da bu iddianın finansal olarak kulağa mantıklı geldiğini söyledi. Yazgan, "Finansal olarak fayda sağlayacak ve uzun süredir devam eden dış ticaret açığı sorununu azaltacak daha fazla haber, yabancı yatırımcıların dikkatini Türkiye’ye çekecektir" dedi.

Karadeniz’deki doğal gaz rezerviyle ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir haber, Türkiye'nin şu anda açıklanan 320 milyar metreküplük doğal gaz keşfinin ülkeye gelecekte 21 milyar dolarlık ithalattan kurtarabileceğini ortaya koydu. Buna karşın keşfedilen doğal gaz rezervi tahmin edildiği gibi 1 trilyon metreküpe olursa, Türkiye on yıl içinde net enerji ihracatçısı bir ülkeye dönüşebilir.

TL değer kazanacak

Türkiye’nin cari işlemler açığı, tarihi olarak en düşük seviye olan bir doların 7,50 TL civarında seyretmesine neden oluyor. Ekonomistler, Tuna-1 lokasyonunda çalışmalar başlar başlamaz, yatırımcıların TL satın almaya başlayacağını, bunun istikrarın yanı sıra TL’nin değer kazanmasını sağlayacağını ifade ediyor. Ekonomist Yazgan, "Gelecek senaryoları düşünüldüğünde Türk Lirası en iyi uzun vadeli yatırım seçeneklerden biri" dedi.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: Cumhurbaşkanı Erdoğan , fatih sondaj gemisi , tuna 1 kuyusu , karadeniz doğal gazı , sakarya gaz bölgesi