Kadınlar, Kovid-19'a karşı erkeklerden daha dayanıklı

Yapılan bir çalışmaya göre kadınların bağışıklık sistemi yeni tip koronavirüse daha fazla direniş gösterirken, erkeklerde hastalık daha şiddetli seyrediyor.

Kadınlar, Kovid-19'a karşı erkeklerden daha dayanıklı

Pars Today sitesinde yer alan bir habere göre Çarşamba günü Nature dergisinde yer alan bir araştırma; hafif veya orta dereceli Kovid-19 teşhisi ile hastaneye yatırılan çoğunluğu yaşlı 98 yetişkin üzerinde yapılan çalışma, kadınlarda bulunan T hücrelerinin Kovid-19 virüsüne karşı daha güçlü bir direniş gösterdiğini ortaya çıkardı.

Çalışmada, erkeklerdeki zayıf T hücrelerinin hastalığa karşı daha kötü sonuç verdiğine yönelik bulgular bulundu. 

Çalışmada, bağışıklık hücrelerini iltihap bölgelerine sevkini sağlayan kemokinler ve sitokinler olarak bilinen sinyal moleküllerinin üretiminde de cinsiyet farklılıkları olduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar bu sinyal moleküllerinin erkeklerde daha yüksek seviyelere sahip olduğunu gösterirken, kadınlarda bu moleküller arttığında hastalığın seyrinin kötüleştiğini gösterdi.

Araştırmacılar, bulguların "Kovid-19 hastalığına sahip kadın ve erkeklerin tedavisi ve bakımında cinsiyet temelli bir yaklaşımın geliştirilmesi için önemli bir temel sağladığını” bildirdi.

Bununla ilgili olarak erkeklerin T hücrelerinin hastalığa karşı yanıt verme gücünü artıran tedavilerden yararlanması, kadınların ise sinyal moleküllerinin tepkisini azaltan tedavilerden yararlanmasının faydalı olacağı belirtildi.

Kadınlara has hormonlar Kovid-19’a karşı direnç sağlıyor

Kadınların erkeklerden daha düşük Kovid-19 ölüm oranlarına sahipken erkekler de bu oran daha fazla. Buna karşın yaşlı erkek ve kadınlar da ölüm oranları arasındaki fark daralıyor.

Kadınlık hormonu olarak bilinen ‘estradiol’ seviyeleri, genç kadınlarda doğal olarak daha yüksek seviyede bulunduğu için bu modelde daha açıklayıcı olacağı belirtiliyor.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Koronavirüs , covid-19 , coronavirus , Kovid-19 , nature magazine