İtalya’da restoran sahipleri Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle polisle çatıştı

İtalya’da yüzlerce kızgın restoran işletmecileri Kovid-19 kısıtlamalarını protesto etmek için dün başkent Roma’da protesto gösterisi düzenleyerek polisle çatıştı. Çatışmalarda iki polis ile en az bir polis yaralanırken, bazı protestocular gözaltına alındı.

İtalya’da restoran sahipleri Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle polisle çatıştı

Russia Today'de yer alan habere göre, "Movimento Imprese Italiane" (İtalyan İş Hareketi) liderliğinde protesto gösterisi düzenleyen restoran sahipleri, kendilerini zincirleyerek özgürlük sloganları attılar. Bir protestocu, kendimizi zincirliyoruz çünkü devam eden bu durumu kabul edemeyiz. İşlerimizi ve özgürlüğümüzü geri kazanmak istiyoruz” dedi.

Barlar ve restoranlar, mevcut "kırmızı" ve "turuncu bölge" uygulamalarındaki kısıtlamalar uyarınca gün boyunca yalnızca paket servis için açık kalırken, geceleri kapanıyor.

‘İş’ ve ‘Özgürlük’ sloganları atan göstericiler, hükümetin işyerlerini derhal yeniden açmasını talep etti.

Bazı protestocular ise gözyaşları içinde, "Sadece çalışmak istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz" diye bağırdı.

Bazı restoran sahiplerinin, "Bir hayatta kalma meselesi" olarak gördükleri için hükümetin kısıtlama kararlarına rağmen 7 Nisan'dan itibaren işletmelerinin kapılarını açacaklarını bildirdi.

İtalya, Paskalya döneminde enfeksiyonların artmasını önlemek için geçtiğimiz Cumartesi günü üç günlük bir ulusal koronavirüs kısıtlaması uyguladı. Gerekli olmayan seyahatler ve Paskalya etkinlikleri yasaklandı.

İtalya’da hafta sonundan sonra "turuncu bölge" veya "kırmızı bölge" kısıtlamaları, Nisan ayı sonuna kadar farklı bölgelerde yürürlükte kalacak.

İtalya, koronavirüs pandemisinden en kötü etkilenen ilk ülkelerden biri. Salgının başından bu yana İtalya'da 3.740.000'e yakın doğrulanmış Kovid-19 vakası oldu ve şimdiye kadar virüs nedeniyle 111.740'tan fazla ölüm gerçekleşti.