İsrail veri çalmak ve konum takip etmek için paravan şirketler kullanıyor

İsrail medyasında belgeler ve kaynaklara dayandırılan bir habere göre, teknolojik çözümler geliştirme alanında faaliyet gösteren İsrail merkezli Quadream şirketi, akıllı telefonlardan veri çalmak ve kullanıcıların konumlarını takip etmek için casus yazılımlar kullanıyor. Bu hizmetler, 2019'dan beri Suudi Arabistan'a satılıyor. İddiaya göre şirket, casus yazılımı satmak için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde, paravan bir şirket kullanıyor

İsrail veri çalmak ve konum takip etmek için paravan şirketler kullanıyor

İsrail'in Haaretz gazetesi, 2016 yılında iki siber güvenlik uzmanı ve eskiden İsrail askeri istihbaratında görev alan üst düzey bir yetkilinin ortaklığıyla kurulan Quadream şirketinin, casus yazılımları kullanıcıları gözetlediğini, veri çaldığını ve takip ettiğini ileri sürdü.

İddiaya göre teknolojik çözümler geliştirme alanında faaliyet gösteren Quadream şirketi, iPhone'lardan tüm verilerin alınmasına, kameranın uzaktan kontrol edilmesine, gizlice dinleme ve cihaz kullanıcısının bilgisi olmadan konumunun izlenmesine olanak sağlayan 'Reign' casus yazılımını satmak için Kıbrıs'ta bir paravan kullanıyor.

İsrail'deki düzenlemelere göre, bu tür hassas teknolojiler, 'teröristlerin eline geçmesi, yasadışı amaçlar veya siyasi meseleler için kullanılmaması' gibi nedenler yüzünden, savunma uzmanlarının gözetiminde ihraç edilebilir.

Ancak Quadream'in casus yazılımları, GKRY aracılığıyla herhangi bir gözetim olmaksızın satabileceği belirtiliyor.

Gazetenin bir kaynağı şirket hizmetlerinin, hem 'demokratik' yönetimler hem de uluslararası toplum tarafından 'baskıcı' kabul edilen 'Suudi Arabistan ve Gana' gibi birçok ülkeye satıldığını söylüyor. Ayrıca Quadream'in, 2019'dan beri Riyad ile çalıştığını da belirtiliyor.

Öte yandan şirketin satış belgelerine işaret eden gazete, casus yazılımın, kullanıcının diğer virüslerde olduğu gibi 'kötü amaçlı yazılım bağlantısını' tıklaması gerekmeden, doğrudan iPhone'lara bulaşabileceği ileri sürüyor.

Quadream hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar ise, Reign'in rakipler tarafından sunulan benzer araçların aksine geliştirici tarafından uzaktan devre dışı bırakılamayacağını söylüyor.

Haberde, Reign casus yazılımının Android akıllı telefonların çoğunda da çalıştığı, ancak Android için özel bir bağlantı gerektiği belirtildi.

İsrail'den tehlikeli icat: İnternetsiz ortamda veri hırsızlığı

İsrail'de bulunan Ben-Gudion Üniversitesi'nde yazılım ve insansız hava aracına eklenen bir kamera ile internetsiz ortamda bilgisayardan veri hırsızlığı yapmayı başardı.

İsrailli Ben-Gudion Üniversitesi’nde geliştirilen yazılım ve bir insansız hava aracına eklenen bir kamera ile internete bağlı olmayan bir bilgisayardan veri aktarımı sağlandı.

FARK EDİLMESİ İMKANSIZ

Uzmanlara göre bu düzenek bilgisayarların sabit disklerinin LED indikatörlerini manipüle ediyor ve veri aktarımını sağlıyor.

Uzmanlara göre bu tür bilgi hırsızlığının fark edilmesi de imkansız.

İsrailli şirket WhatsApp'a sızdı

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden telefonlara casus bir yazılım yüklendiği ortaya çıktı. Şirket, 1.5 milyar kullanıcısına dün yayınlanan güncellemeyi yükleme çağrısı yaptı. Yazılımı bir İsrail firmasının yüklediği belirtiliyor.

Bilgisayar korsanlarının, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, üzerinden milyonlarca telefona casus yazılım yerleştirdiği ortaya çıktı. WhatsApp, 1.5 milyar kullanıcısına son yayımlanan güncellemeyi mutlaka yükleme çağrısı yaptı.

Şirketten yapılan açıklamada, saldırının arkasında ‘gelişmiş bir siber aktörün’ bulunduğu belirtildi. Buna göre yazılım, sızdığı telefonlar üzerinde casusluk yaptı. Siber saldırının bu ay fark edildiği belirtiliyor.


‘İSRAİLLİ ŞİRKET İZLEDİ’

İngiliz gazetesi Financial Times ise siber saldırıyı İsrailli güvenlik firması olan NSO Grup’un düzenlediğini öne sürdü.

TELEFONLARA NASIL SIZDI?

Financial Times’daki haberde, siber saldırının WhatsApp’ın sesli arama özelliği üzerinden yapıldığı belirtiliyor. Buna göre casus yazılım, hedef alınan kişinin telefonu çaldırarak yüklendi. Aranılan kişi yanıt vermemiş olsa bile, yazılım telefona yerleştirildi. Dahası, arama kaydı sonrasında hedef kişinin arama listesinden silindi. Böylece, telefonuna casus yazılım yüklenen kişinin bundan haberi olmadı. Ancak kimlerin hedef alındığı tam olarak bilinmiyor. WhatsApp, bu listeyi tespit etmenin zaman alacağını açıkladı.

Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, bu durumu ABD Adalet Bakanlığı dahil, ilgili kurumlarla paylaştığını da duyurdu.

 

ortadoğuhaber.com

Etiketler: İsrail , GKRY , Casus yazılım