İsrail, Suriye-Irak sınırındaki İran destekli güçleri neden hedef alıyor?

Haaretz gazetesi, İsrail'in geçtiğimiz Salı günü Suriye'nin doğusuna yoğun hava saldırısının, İran'ın Suriye-Irak sınırındaki askeri konuşlanmasını durdurmaya yönelik olduğunu yazdı.

İsrail, Suriye-Irak sınırındaki İran destekli güçleri neden hedef alıyor?

Gazete dün yayınladığı haberde, birkaç İran hedefini etkileyen saldırının son iki hafta içinde İsrail tarafından düzenlendiği iddia edilen dördüncü saldırı olduğunu belirtti.

Son iki yılda Suriye'deki hedeflere yönelik diğer saldırıların arkasında İsrail'in olduğunun belirtildiği, ancak çok sayıda hedef içermesi ve sonuç olarak önemli sayıda  ölüm gerçekleşmesi göz önüne alındığında son saldırının diğerlerinden farklı olduğunu vurguladı.  

İsrail bu tür saldırılar konusunda sessiz kalmayı tercih etse de, İsrail Savunma Bakanlığı kaynakları, saldırının İran'ın Suriye-Irak sınırındaki konumlanmasından ötürü gerçekleştiğini belirtiyor ve bölgedeki gerilimin ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak'ta göreve gelmeden önce tırmandığı kaydediliyor.

Haaretz'e göre, Tahran’ın aldığı istihbaratlar 2019başlarında Suriye’deki İran varlığının İsrail hava saldırıları ve uygulanan yaptırımlar nedeniyle Şam'ın batısında zorluklarla karşılaşacağına dikkat çekiyordu.

Bu nedenle güçlerini İran kendisine bağlı güçleri, tam bir kontrol sağladığı Suriye-Irak sınırlarına aktardı ve orada Irak ile Lübnan arasında asker hareketleri ve silah sevkiyatına yönelikoperasyonlar için gerekli altyapıyı kurdu.

İran, bu bölgede Hizbullah militanları da dahil olmak üzere farklı ülkelerden militanlarla milis güçleri oluşturdu.

İsrail’in Salı günü gerçekleştirdiği saldırı İran’a bağlı milislerin kullandığı karargah ve lojistik merkezler de dahil olmak üzere onlarca yeri hedef aldı.

İsrailli bir istihbarat yetkilisi, “İran, İsrail sınırına yakın yerlerde operasyon yapmanın zorluklarını ve verdiği hasarı gördükten sonra Irak’ın batısını tekrardan değerlendirmeye karar verdi.” diye konuştu.

İsrailli yetkili, İran'ın Şam civarındaki diğer askeri bölgelere ek olarak, devam etmesine izin verilemeyecek bir insansız uçak ve hava savunma sistemi kurduğuna da dikkat çekti.

İsrail Savunma Bakanlığı yetkilileri, Biden göreve geldikten sonra "Washington'un İran’ın bir eyaletine dönüşecek olan Irak'a ilgisini kaybedeceği" endişesi taşıyor.

Diğer yandan, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmaya geri dönmesi ve uyguladığı yaptırımları hafifletmesi de ihtimaller dahilinde.

İsrail istihbarat uyarılarına göre, bu faktörler İran Devrim Muhafızları’nı İsrail ve diğer ülkelere yönelik operasyonlar yapmaya teşvik edebilir.

Bu bağlamda, üst düzey bir İsrail savunma yetkilisi, kapalı bir toplantı sırasında, ABD'nin nükleer anlaşmaya geri dönmesi durumunda, "İranlıların bunu nükleerden başka bir şey yapmaya devam etmek için yeşil ışık olarak anlayabilecekleri" uyarısında bulundu.

Aynı yetkili, “Bu, İranlıların daha da ileri gidecekleri anlamına geliyor. Hizbullah da bundan etkilenebilir. İsrail ise bunu kabul etmeyecek" dedi.

İran'ın bölgeye yerleşmesini önleme amaçlı operasyonlarda yer alan eski bir bakanlık yetkilisi, "İsrail’in ABD’ye, Tel Aviv için stratejik bir tehdit oluşturduğu sürece nükleer dosya ile İran’ın Suriye’deki eylemleri veya Hizbullah’a yardım arasındaki farkı kabul etmeyeceğini göstermesi kendi çıkarına” dedi.

Yetkili, "İran ve Hizbullah bölgedeki faaliyetlerini artırırlarsa, İsrail'in onlarla savaşın sınırlarını genişletmesi, faaliyetlerini savaş seviyesinin altında tutması ve bunun bu sorunu çözmek için yeterli olup olmadığına karar vermesi gerekecek." diye konuştu.

İsrail, Suriye'de İran'a yönelik operasyonlarına ilişkin resmi açıdan bazı belirsizlikleri korumaya çalışsa da bu belirsizlik çoktan ortadan kalktı.

Haaretz'e göre kapalı kapılar ardında İsrail'in İran'la doğrudan karşı karşıya olduğuna dair net açıklamalar var.

Bunun üzerine İsrail Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Komşu ülkeler sadece İsrail'in İran'la karşı karşıya gelebileceğini ve vurabileceğini biliyor" dedi.

Diğerleri Ortadoğu'daki durumun belirsiz olduğunu ve Biden’ın bölgedeki politikasını görmeyi bekliyorlar.

Bakanlıktaki bir başka yetkili, "Tüm güçler artık kendi iç sorunlarını ele alıyor ve ekonomik ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmış durumlar. Ayrıca Çin, ABD için Orta Doğu'dan çok daha fazla endişe kaynağı olmaktadır" dedi.

Bu da, ABD’nin Orta Doğu’daki sorunlardansa kendi sorunlarına odaklanacağı anlamına geliyor.

Etiketler: İsrail , Suriye , İran , Hizbullah , ırak