İsrail istihbaratı, Hafter'in oğluyla cumhurbaşkanlığı adaylığını görüştü

Washington Free Beacon, Perşembe günü, isimsiz bir kaynağa ithaf ederek, Halife Hafter’in oğlunun İsrail istihbarat yetkilileri ile 2021 cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda görüşmek için Mart ayında bir araya geldiğini söyledi. İsrail ordusu, Hafter'e bağlı milisleri de eğitmişti. 

İsrail istihbaratı, Hafter'in oğluyla cumhurbaşkanlığı adaylığını görüştü

Saddam Hafter, İsrailli yetkililerle özel olarak görüştü, Amerikan internet sitesi, konum hakkında daha fazla bilgi vermeyen bir kaynağa atıfta bulundu.

Haberde, Hafter’in ‘’sessizce Batı'nın desteğini aradığı’’ iddia edildi.

Kaynak, İsrailli yetkililerle "bölgedeki durumu" ve "ülkesinin istikrar arzusunu" ve "Libya'da demokrasi, hukuk ve düzene" verdiği iddia edilen desteği tartıştığını söyledi.

Kaynak, "İsrailliler onu destekliyor" diye ekledi.

Aralık ayında yapılacak genel seçimlerin, Hafter ile eski Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyf el İslam Kaddafi’yi karşı karşıya getirmesi bekleniyor. İsrail'in 2011'de devrilen Kaddafi yönetimindeki Filistin davasının sadık bir destekçisi olan Libya ile resmi bir bağı yok.

Libya, Kaddafi’nin öldürülerek devrildiği 2011 yılından bu yana kargaşa içinde.

Çeşitli raporlar, İsrail'in Halife Hafter'e verdiği desteği vurguluyor.

The New Arab'a Aralık 2019'da yapılan açıklamaya göre, Hafter, İsrail istihbarat yetkilileriyle de gizlice görüşüyordu, bu da İsrail ordusunun Hafter milislerini bizzat eğitmesiyle sonuçlandı.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: İsrail , libya , Halife Hafter