İsrail’in Suriye’ye hava saldırısında 8 kişi öldü

İsrail’in dün gece Humus’a yönelik hava saldırısında 8 kişinin öldüğü bildirildi.  

İsrail’in Suriye’ye hava saldırısında 8 kişi öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İsrail’in dün gece Humus’a yönelik hava saldırılarında rejim güçlerinden en az 8 kişinin öldüğünü bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye verdiği demeçte, Humus’un bir banliyösü de dahil olmak üzere birçok bölgede gerçekleştirilen saldırılarda, rejim güçlerinden 5 asker ve rejime bağlı Ulusal Savunma Güçleri milislerinden 3 kişinin öldüğünü belirtti.

Abdurrahman, İsrail’in hava saldırılarının Humus kırsalındaki Hirbet Tin köyünün doğusundaki hava savunmasına ait askeri bölgeleri hedef aldığını ve aynı bölgede Lübnan Hizbullah’ı milislerine ait olduğuna inanılan bir mühimmat deposunun infilak ettiğini açıkladı.

SOHR Direktörü, bunun İsrail ile Hamas arasında yaşanan son çatışmadan bu yana İsrail’in Suriye’deki ilk hava saldırısı olduğunu da söyledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, İsrail’e bağlı savaş uçaklarının dün gece Lübnan hava sahası yönünden Suriye’nin orta ve güney kesimlerini hedef aldığını ve hava savunma sistemlerinin bu saldırılara karşılık verdiğini bildirdi.

Suriye’deki saldırılarını nadiren teyit eden İsrail ordusu ise konu hakkında yorum yapmadı.

Etiketler: İsrail , Suriye