İsrail’in Demir Kubbe sistemi kanser yapıyor

İsrailli askerlerin ‘ekmek kızartma makinesi’ olarak nitelediği Demir Kubbe hava savunma sistemlerinin, bugüne kadar pek çok askerde kansere sebep olduğu iddia edildi.

İsrail’in Demir Kubbe sistemi kanser yapıyor

Bir grup İsrail askeri, Demir Kubbe hava savunma sistemindeki askerlik hizmetlerinin kendilerine kanser verdiğini iddia etti.

Bazı askerler ise İsrail Savunma Bakanlığı'na dava açtı.

İsrail’in Yedioth Ahronoth gazetesinde yer alan habere göre 2011 yılında, 240 İsrail askeri Demir Kubbe sisteminde hizmete vermeye başladı ve bunlardan altısı bu görevden ayrıldıktan sonra veya hizmetlerinin sonunda kansere yakalandı.

Şarkul Avsat'ın yer verdiği habere göre İsrailli askerler, kısa menzilli füzeleri durdurmasıyla öne çıkan Demir Kubbe'ye "Ekmek Kızartma Makinesi" adını verdiler.

İsrail askeri olan Jonathan Haimovich, "Bir radarın yakınındayken kelimenin tam anlamıyla vücudunuzun içten dışa kaynadığını hissediyorsunuz. Mikrodalgadayken yiyeceğe ne olduğunu hayal etmeye çalışın, işte öyle. Isının dalgalar halinde geldiğini hissedersiniz,” dedi.

İsrailli asker Ran Mazur’a Demir Kubbe’deki hizmetinden ayrıldıktan bir yıl sonra kanser teşhisi kondu.

Shir Tahar isimli asker, Demir Kubbe'de geçirdiği süre boyunca yeterli koruyucu teçhizata sahip olmadığını söyledi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, sağlık personelinin derinlemesine bir araştırma yaptığını ve "bulunan hastalık türlerinin incelendiği kişilerde ortak özellikler olduğu" sonucuna vardığını söyledi.

Çeviri: Engin Dinç