İsrail, Gazze’deki dev tatbikatla ilgili sessizliğini koruyor

Gazze Şeridi'ndeki Filistinli gruplar, bugüne kadar yapılan en büyük askeri tatbikatta gerçek mühimmat kullandı. ‘Zor Köşe’ adı verilen tatbikat 2008 yılında İsrail’in Gazze’ye müdahale ettiği tarihlerle aynı zamana geldi. İsrail ise bu büyük tatbikatla ilgili sessizliğini koruyor.

İsrail, Gazze’deki dev tatbikatla ilgili sessizliğini koruyor

HAMAS’ın askeri kanadı El-Kassam Tugayları ile İslami Cihad hareketinin askeri kanadı Kudüs Tugayları’nın liderliğindeki tatbikatta oluşturulan Müşterek Harekat Odası’nın yönetimindeki tatbikata 14 farklı silahlı direniş grubu katıldı.

Fetih hareketi hariç Gazze'deki diğer Filistinli grupların askeri kanatlarını çatısı altında barındıran "Müşterek Harekat Odası" tarafından gerçekleştirilen tatbikatın, savaşçıların yeterliliğini ve çeşitli koşullarda savaşma hazırlığını artırmayı amaçladığı belirtildi.

İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri'nin Sözcüsü Ebu Hamza düzenlediği basın toplantısında, "Zor Köşe adını verdiğimiz bu tatbikat, direniş gruplarının askeri kanatları arasındaki ortak çalışma ve iş birliğini artırmayı hedefliyor." dedi.

Tatbikatı, "direnişin savaşa hazır olma durumunu kalıcı olarak artırma çabalarının somutlaşmış hali" şeklinde de ifade eden Ebu Hamza, çeşitli senaryoların uygulanacağı tatbikatta gerçek mühimmat kullanılacağını aktardı.

Tatbikatla, "direnişin halkı savunmaya hazır olduğunu" ve "halka yönelik herhangi bir savaşa karşılık verme konusunda ortak karar alabilme gücüne sahip oldukları" mesajı verdiklerini kaydeden Ebu Hamza, İsrail'i Filistin halkına karşı herhangi bir saldırıya kalkışmaması konusunda uyararak "Aksi takdirde karşısında güç ve birlik bulacaktır." ifadesini kullandı.

Filistinli grupların askeri kanatları, Ebu Hamza'nın konuşmasının ardından tatbikatlarına başladı.

Gazze'deki Filistin İçişleri Bakanlığı da dün yaptığı yazılı açıklamada, Gazze sahilinin tatilcilere ve balıkçılara kapalı olacağını belirtmişti.

Açıklamada, 24 saat süreceği belirtilen tatbikat kapsamında bazı polis merkezlerinin de boşaltıldığı aktarılmıştı.

İsrail tatbikatla ilgili sessizliğini koruyor

Al Modon sitesinde yer alan habere göre, İsrail hükümeti, tatbikatlarla ilgili olarak sessiz kalıp izlemekle yetinirken, İsrailli araştırmacı ve siyasi analist Reuven Berko, El-Hurra TV'ye, HAMAS’ın bu askeri tatbikatlarla "hala burada olduğu" mesajını iletmek istediğini söyledi. Berko, ortak tatbikatlardan doğrudan sorumlu tarafın HAMAS olduğunu ve İsrail’e karşı herhangi bir saldırı durumunda HAMAS’ın sorumlu olacağını söyledi.

İsrail gazetesi "Yediot Aharonot" ise yorumunda "askeri tatbikatların önemli çağrışımları ve mesajları olduğunu ve amacının İsrail'i caydırmak olduğunu" belirtti.

 

Gazete, tatbikatlar sonrası İsrail ordusu ile HAMAS arasında bir güvenlik sorununa dönüşme olasılığının "çok düşük" olduğunu kaydederek, direniş gruplarının ABD’de seçimi kazanan Joe Biden yönetimi ile mevcut Başkan Donald Trump yönetimi arasındaki geçiş döneminden faydalandıklarını belirtti.

Gazete yorumunda Filistinli direniş gruplarının büyük ve kapsamlı tatbikat uygulamasının arkasındaki nedenin, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne karşı olası müdahalesine karşı simüle edilen dev bir askeri manevra olduğunu belirtti.  

Etiketler: İsrail , HAMAS , İslami Cihad , tatbikat , Gazze Şeridi