İsrail Filistin'de bir camiye göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilerle saldırdı

İsrail askerleri Cenin kentinde bir camiye camiye göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilerle baskın yaparak camide namaz kılanlara saldırdı.

İsrail Filistin'de bir camiye göz yaşartıcı bomba ve plastik mermilerle saldırdı

Filistinli Müslümanların ibadet özgürlüğünü ihlal eden işgalci İsrail güçleri, Cenin kentinin güneyindeki Caba' beldesinde yer alan Tursullah Camisi'ne baskın düzenleyerek, erkeklerin camide namaz kılmasına engel olduğu bildirildi.

Görgü tanıklarının aktardığı bilgilere göre, söz konusu camiye baskın düzenleyen İsrail güçleri, zor kullanmak suretiyle burada namaz kılan Filistinlileri camiden çıkarmakla kalmayıp namaz için yürütülen hazırlıkları da durdurdu.

İsrail işgal güçleri, baskına tepki gösteren Filistinlilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etti.

Caba' beldesi, sürekli olarak işgal güçleri ve fanatik Yahudi yerleşimciler tarafından hedef alınıyor.

Öte yandan Filistinli yerel kaynaklar, işgal ordusunun, mayıs ayında ambargo altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı ve 11 gün süren saldırılarda, birçok caminin isabet alması sonucu tamamen harabeye döndüğünü belirtmişti.

Ne olmuştu?

Yıllardır yerlerinden edilme tehlikesi yaşayan 27 Filistinli ailenin korku ve endişeleri İsrail makamlarının baskılarıyla yeni bir boyut kazanmış durumda.

Kudüs Sulh Mahkemesi, Yahudi yerleşimcilerin talebi üzerine 2019'da Şeyh Cerrah Mahallesi'nde oturan 12 Filistinli ailenin evlerini yerleşimciler lehine boşaltmaları kararı vermişti.

Karara göre, bu ailelerden 4'ünün ocakta evlerini boşaltmaları gerekiyordu. Ailelerin itirazı üzerine kararın temyiz edilerek yeniden mahkeme sürecinin başlaması kararlaştırılmış ancak İsrail Merkezi Mahkemesi şubat ortalarında bu 4 ailenin itirazını reddetmişti.

İsrail Merkezi Mahkemesi, bu yılın başında 7 ailenin evlerini Yahudi yerleşimcilere bırakmak üzere boşaltması kararı vermişti.

İsrail mahkemesi son olarak 4 Mart'ta Şeyh Cerrah Mahallesi'nde yaşayan Filistinli 3 ailenin evlerini boşaltmaları kararına yönelik itirazlarını reddetmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 18 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerleşim birimlerinde 220 binden fazla Yahudi yerleşimci ikamet ediyor

 

Ortadoğuhaber.com, FEM

Etiketler: Filistin , İsrail , Kudüs , ortadogu , orta doğu