İsrail'e Afrika Birliği'nden ret: İşgalci statüsündesin!

Namibya, Filistin topraklarında "işgalci" statüsündeki olması nedeniyle İsrail'in Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul edilmesi kararına itirazda bulundu.

  • 30.07.2021, 09:27:37
  • Güncelleme: 1 saniye önce
İsrail'e Afrika Birliği'nden ret: İşgalci statüsündesin!

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığından (MIRCO) yapılan yazılı açıklamada, İsrail'e gözlemci statüsü verilmesi kararının, Namibya hükümeti tarafından derin bir endişe ve hayal kırıklığıyla karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, "işgalci" statüsündeki İsrail'e, özellikle uluslararası hukuku ihlal etmek ve insan haklarını hiçe saymak suretiyle Filistinlilere yönelik baskılarını arttırdığı bir dönemde, gözlemci statüsü verilmesinin, Afrika Birliğinin kurucu anayasasının hedef ve ilkelerine aykırı olduğu kaydedildi.

İsrail'e verilen bu statünün, Afrika Birliği ülkelerinin Filistin davasını destekleme konusundaki katı ve kararlı tutumuna da aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, Namibya'nın, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümü savunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, 2002 yılında İsrail'in gözlemci statüsünü yitirmesine neden olan şartların halen devam ettiğinin altı çizilerek, "Namibya, İsrail'in ancak Filistin topraklarındaki işgalini sona erdirmesi ve Filistin halkına kendi kaderini tayin hakkını vermesi koşuluyla Afrika Birliğindeki gözlemci statüsünü geri kazanabileceğini savunuyor." değerlendirmesinde bulunuldu.

Namibya'nın bu karara itirazının, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı'na resmi olarak sunulacağı dile getirilen açıklamada, şu görüşler paylaşıldı:

"Namibya, İsrail işgaline karşı Filistinlilerle sarsılmaz desteğini ve dayanışmasını bir kez daha teyit ediyor ve başkenti Doğu Kudüs olan Filistin halkının, kendi kaderini tayin etme ve bağımsızlık konularındaki vazgeçilmez haklarını destekliyor."

İsrail Dışişleri Bakanlığından 22 Temmuz'da yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in Addis Ababa Büyükelçisi Aleligne Admasu, 2002'den beri ilk kez Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul mektubunu sundu." ifadesi kullanılmıştı.

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail'in Afrika Birliği'ne gözlemci olmasına itiraz etti

Güney Afrika Cumhuriyeti, İsrail'in, Afrika Birliği'ne gözlemci üye olarak kabul edilmesi kararının "dehşet verici" olduğu belirterek bu karara itiraz etti.

Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı'ndan (DİRCO) yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrika'nın, Afrika Birliği'nin İsrail'e gözlemci statüsü verme konusundaki "haksız ve yersiz kararı" karşısında dehşete düştüğü bildirildi.

Açıklamada, birliğin bu kararı üye ülkelere danışmadan tek taraflı aldığının altı çizilerek, "Bu kararın, Filistin'in mazlum halklarının yıkıcı bombardımanlara uğradığı ve toprakların yasadışı yerleşimlerin devam ettiği bir yılda alınması daha da şok edici." ifadesi kullanıldı.Afrika Birliği'nin Filistinlilerin ölümlerine ve sivil altyapının tahrip edilmesine şiddetle karşı çıktığının hatırlatıldığı açıklamada, birliğin aldığı kararın bu bağlamda açıklanabilir bir durum olmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada İsrail'in yaptığı haksız eylemlerin Afrika Birliği'nin ruhunu zedelediğinin altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi,

"İsrail, uluslararası yükümlülüklerini ve ilgili Birleşmiş Milletler kararlarını tamamen hiçe sayarak Filistin'i yasa dışı bir şekilde işgal etmeye devam ediyor. Bu nedenle, Afrika Birliği Komisyonu'nun, Filistinlilere uygulanan baskının gözle görülür şekilde daha acımasız olduğu bir zamanda İsrail'i ödüllendirmeyi seçmesi anlaşılmaz bir durum."Güney Afrika hükümetinin bu karar hakkında Afrika Birliği'nden tüm üye ülkelere brifing verilmesini talep edileceğinin kaydedildiği açıklamada, "Güney Afrika, İsrail'in koşulsuz bir barış planını müzakere etmeye istekli olmadığı sürece kesinlikle Afrika Birliği'nde gözlemci statüsüne sahip olmaması gerektiğine inanıyor.  Afrika Birliği, Filistin devleti idealinin gerçek egemenlikten yoksun, toprak bütünlüğü ve ekonomik uygulanabilirliği olmayan, balkanize edilmiş parçalara indirgenmesini sağlayacak plan ve eylemlere hiçbir şekilde taraf olamaz.

İsrail Dışişleri Bakanlığından 22 Temmuz'da yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in Addis Ababa Büyükelçisi Aleligne Admasu, 2002'den beri ilk kez Afrika Birliğine gözlemci üye olarak kabul mektubunu sundu." ifadesi kullanılmıştı.

ortadoguhaber.com / AA