Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

IŞİD, Suriye çöllerinde yeniden mi doğuyor?

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasının ardından IŞİD'in Suriye'de yeniden güç kazanacağına dair iddialar sıklıkla dillendirilir hale geldi. IŞİD'in Suriye'deki aktif görünümü ise saldırıdan bağımsız olarak yükselişte görünüyor.

IŞİD, Suriye çöllerinde yeniden mi doğuyor?

Türkiye'nin PKK'ya karşı başlattığı operasyondan çok önce tekrar hareketlenen IŞİD hücreleri ise sadece PKK'yı değil Suriye'de düşman olarak tanımladığı bütün grupları hedef alıyor. 

IŞİD'e bağlı medya kanallarının "Vilayet-i Şam" etiketiyle yaptığı bildirimler son dönemde ciddi bir yoğunluk kazanırken örgüt hem PKK güçlerini hem BAAS rejimine bağlı birlikleri hem de Suriyeli muhalif yapıları hedef alan gerilla doktriniyle oldukça ilginç bir konumda bulunuyor. Medya kolları üzerinden Yemen, Afrika, Filipinler, Mısır, Suriye, Irak ve Afganistan'da gerçekleştirdiği eylemlere dair çoğunluğu videolu veya fotoğraflı yayınlar gerçekleştiren örgüt, son dönemde Suriye'de ciddi bir operasyonel etkinlik kazanmış görünüyor. 

- Vilayet-i Şam (Bereke) Hilafet askerleri Allah'ın yardımıyla mürtet PKK örgütünden bir kişiyi susturuculu silahla hedef aldı.

2014 yılının ardından Suriye topraklarında PKK ile uzun bir savaşa girişen IŞİD, ABD'nin başını çektiği Koalisyon tarafından havadan ve karadan desteklenen PKK'ya karşı 4 yıl direndi. Geçtiğimiz yılın sonlarında Suriye'nin doğusunda bulunan Bağuz isimli küçük bir kasabaya sıkışan IŞİD, bu bölgede de yaklaşık bir ay sürdürdüğü savaşı kaybetmesiyle birlikte elindeki yerleşim yerlerinin tamamından çıkarılmış oldu. Ancak binlerce IŞİD üyesinin öldürüldüğü, yaralandığı ya da esir alındığı savaşın ardından Suriye'de IŞİD'in etkinliği tamamen sonlanmadı. Yukarıda gördüğünüz bildirim örgütün medya kolu tarafından geçen ay yayınlandı. Aşağıda yer alan bildirim ise henüz birkaç haftalık.

- Vilayet-i Şam (Hayr) Hilafet askerleri Allah'ın yardımıyla mürtet PKK örgütüne ait Havaij bölgesinde bir kontrol noktasını tuzaklayarak 4 PKK üyesinin öldürdü 1 PKK üyesini de yaraladı.

Suriye'nin doğusunda ve kuzeyinde uyuyan hücreleri üzerinden PKK'yı hedef alan örgüt Suriye'nin orta kesiminde ve güneyinde ise Esed yönetimine bağlı güçleri vuruyor. Suriye çöllerinde 2017 yılına kadar rejim güçlerine karşı ciddi bir üstünlüğü bulunan örgüt pek çok kez tarihi Palmira (Tedmür) şehrini ele geçirmiş ayrıca Humus'un doğusunda bulunan yeraltı kaynaklarına da hakim olmuştu. Gaz sahalarını kontrol altında bulunduran IŞİD'e karşı rejimi destekleyen Rus Ordusu savaşa doğrudan dahil olmak zorunda kalmıştı. Ancak ABD'nin başını çektiği Koalisyon tarafından ana güçleri büyük oranda yok edilen örgütün zayıflamasının ardından BAAS güçleri de 2017 yılının ardından saldırılarını sıklaştırmıştı. Deyrezzor kırsalında IŞİD'e karşı güç kazanan rejim aradan geçen iki buçuk yıla rağmen Suriye çöllerinde hala örgütün hedefi durumunda. Çöl bölgesinde sıklıkla Suriye rejimine saldıran IŞİD'in son dönemde duyurduğu saldırılar çoğunlukla birkaç militanla kurduğu gece pusuları.

- Vilayet-i Şam (Hayr) Hilafet Ordusu, dün Nusayri rejimine ait bir askeri vurarak öldürdü. Vilayet-i Şam (Horan) Hilafet Ordusu, Dera ve Halki kırsalında iki patlayıcı tuzağı kullanarak Haçlı Rus kuvvetlerinin ve Nusayri rejim askerlerinin darbe aldığı bir eylem gerçekleştirdi. Vilayet-i Şam (Sukne) Hilafet Ordusu, Humus'un Sukne ilçesinde düzenlediği pusu operasyonunda Nusayri rejimini hedef aldı. Vilayet-i Şam (Meyadin) Hilafet askerleri, Allah'ın yardımıyla Meyadin'de hareket halinde bulunan Nusayri rejimine ait silah yüklü bir aracı mayınla hedef aldı. Saldırıda 5 Nusayri rejim askeri öldü. 

IŞİD'in medya kanallarından tercüme edilerek aktarılan haberler Suriye rejimine düzenlenen saldırıların sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Suriye çöllerinde gayrinizami savaşa dayalı gücünü büyük oranda koruyan örgütün özellikle Arap aşiretleriyle Irak'ta ABD işgalinin ardından başlatılan Sünni direniş dönemine kadar uzanan ilişkileri bulunuyor. 

Bugünlerde Türkiye'nin Suriye operasyonundan ötürü IŞİD'in tekrar güç kazanacağına dair propagandanın güçlendiği gözlemlense de esasen örgütün Suriye'deki gücü Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonundan bağımsız olarak artış eğiliminde. Bölgeyi iyi bilen ve Ortadoğu Haber'in ulaştığı kaynaklar Suriyeli Sünni aşiretlerin PKK karşısında zayıf durumda olmasının Suriye çöllerinde IŞİD'e yönelik desteği arttırdığını belirtiyorlar. Aynı kaynaklar örgütün savaşçı tabanının da kabul değiştirdiğini ve yeni savaşçıların daha çok örgütün elinde yetişen Suriyeliler olduğunu ifade ediyorlar. 2014 - 2018 yılları arasında Suriye'nin büyük bir kısmında hakim olan örgüt bu dönemi yeni militanların yetiştirilmesi için bir fırsat olarak kullanmış gibi görünüyor. 

IŞİD PKK'DAN NE İSTİYOR?

Suriye'de PKK ile 4 yıl boyunca aralıksız savaşan IŞİD, PKK'yı hem laik bir örgüt olmasından ötürü kafir olarak görüyor hem de ABD'nin başını çektiği Batılı Koalisyon adına kendisine karşı savaşmasından ötürü ciddi bir intikam arayışı içerisinde. Öte yandan sağ kalan ve örgüt tarafından sadık olarak görülen IŞİD üyelerinin önemli bir kısmı PKK'nın kontrolündeki hapishanelerde yer alıyor. 

Koalisyon saldırılarına karşın örgüt lideri Ebubekir el Bağdadi'nin sağ kalması ve örgütün hücre yapılanmasının varlığını koruması dünyanın pek çok bölgesine dağılan militanlar için motivasyon kaynağına dönüşmüş durumda. Ayrıca Suriye'de örgütü istihbari bağlamda yakından takip edebilecek bir yerleşik düzenin bulunmaması ve örgütün de eskisi gibi görünür durumda olmaması Suriye'yi IŞİD açısından münbit bir bölge haline getirmiş durumda. 

Ebu Muhammed Adnani olarak tanınan Taha Subhi Felaha'nın sağ olduğu dönemde Suriye'de yaygınlaşan IŞİD'in Kürtler ve Arapların karışık olarak yaşadığı Suriye'nin kuzeyinde de ciddi bir ağı bulunduğu biliniyor. PKK'ya karşı savaşı kaybetmesinin ardından Rakka kent merkezi, Tel Abyad ve Menbiç'te pek çok sansasyonel saldırı düzenledi. Menbiç'te 2 ABD askeri ile CIA mensubu olduğu değerlendirilen 2 ABD vatandaşının hayatını kaybettiği bir bombalı araç saldırısının ardından IŞİD'in bölgedeki etkinliği tekrar dünyanın gündemine geldi. Ancak bu saldırı da bu yılın Ocak ayında yani Türkiye'nin operasyonundan neredeyse 10 ay önce gerçekleştirildi. 

Suriye'nin İdlib kentinde doğan ve 2000'li yılların ilk yarısında Irak direnişine katılan Ebu Muhammed el Adnani, hayatını kaybettiği 2016 yılına kadar örgütün sözcülüğünü yaptı. IŞİD'in dış operasyonlar sorumlusu ve sözcüsü olarak görev yapan el Adnani örgütün Fransa'da düzenlediği saldırıların talimatını veren kişi olarak dünyada tanındı. IŞİD'in çöllerden geldiğini ve tekrar çöllere döneyeeğini söyleyen Ebu Muhammed el Adnani aynı zamanda örgütün gayrinizami savaş doktrininin mimarlarından birisi olarak kabul ediliyor. 

Nihai anlamda Suriye çöllerinde 2000'li yılların ortasına uzanan militan varlığının IŞİD'in doğuşuyla şekilde değiştirdiği bir gerçek. Irak çöllerinde başlayan ve neredeyse 15 yıldır devam eden gerilla savaşı tecrübesinin IŞİD'i bölgede ayakta tutan diğer bir sebep olduğunu da kimse inkar etmiyor. Ancak IŞİD'in bölgede güç kazandığını gören Batılı güç merkezlerinin şimdiden Türkiye'yi sürecin sorumlusu haline getirmek istemesi bölgede öncekinden farklı bir kurgunun varlığına işaret ediyor. 

Etiketler: Türkiye , suriye , pkk , ışid