IŞİD, Suriye'de kaçırdığı 59 kişiden 46’sını serbest bıraktı

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD'in Suriye'de Hama'nın doğu kırsalındaki Akirbat bölgesine yaptığı ani saldırıyla ilgili yeni ayrıntılar elde etti.

IŞİD, Suriye'de kaçırdığı 59 kişiden 46’sını serbest bıraktı

İzleme Örgütü kaynakları, ilk olarak yaklaşık 40 kişinin örgüt tarafından kaçırıldığını bildirdi. Salı günü IŞİD tarafından Hama kırsalındaki bölgeden kaçırılanların toplam sayısı, aralarında polis memurları, rejimin güvenlik teşkilatıyla işbirlikçiler ve siviller de dahil olmak üzere 59 kişiye ulaştı.

Aynı kaynakları, grubun 46 kişiyi serbest bıraktığını, 13 polis memuru ve rejimin güvenlik güçleri işbirlikçilerinin hala gözaltında tutulduğunu bildirdi.

Güvenlik teşkilatının yerel bir üyesi, IŞİD unsurları tarafından vurulduktan sonra hayatını kaybetti.

Suriye çölünde IŞİD faaliyetlerinin artmasından bu yana dün gerçekleştirilen operasyonun en büyük adam kaçırma operasyonu olduğunu belirtmekte fayda var.

IŞİD, Deyrizor'da Esed rejim güçlerine saldırdı 

Öte yandan, Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, IŞİD üyelerinin, Deyrizor'un doğusundaki El-Mayedin çölündeki El Banja bölgesinde rejim güçlerine ve yerel silahlı gruplara yönelik Çarşamba sabahı erken saatlerde yeni bir saldırısını gözlemledi.

Grup, çölün ücra bölgelerine çekilmeden önce taraflar arasında makineli tüfeklerin ve RPG'lerin kullanıldığı çatışmalar yaşandı.

Çatışmalarda bir rejim askeri öldü ve diğerleri yaralandı, IŞİD üyeleri arasında kayıpların olduğu teyit edildi ve ardından rejim güçleri El Mayedin’deki önlemleri sıkılaştırdı.

24 Mart 2019'dan bu yana, İzleme Örgütü, en az iki Rus, 149 İran destekli milis dahil olmak üzere en az 1.383 rejim askerinin ve rejim destekçisinin öldürüldüğünü belgeledi. Hepsi Fırat'ın batısındaki Deyrizor, Humus ve Al-Suvaida çöllerinde IŞİD tarafından düzenlenen saldırılarda, bombalamalarda ve pusuda öldürüldü.

Ayrıca, aynı dönemde, Mart 2019'un sonundan bugüne kadar gaz alanlarında çalışan dört sivil, 11 çoban ve diğer dört kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü İzleme Örgütü tarafından belgelendi. 896 IŞİD üyesi de aynı dönemde saldırı ve bombardımanlarda öldürüldü.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: suriye , İran , IŞİD , Rejim Güçleri