İşgalci İsrail’den Gazzelilere pasaport engeli

İşgalci İsrail yönetimi, Gazze’de yaşayan binlerce Filistinlinin pasaportlarına ulaşmasını fiilen engelliyor. Pasaportları olmayan Filistinliler iş, eğitim, seyahat ve sağlık gibi gündelik ihtiyaçlarını karşılayamadığı için büyük mağduriyet yaşıyor.

İşgalci İsrail’den Gazzelilere pasaport engeli

Mayıs ayında 11 gün boyunca düzenlediği saldırılarla Gazze’ye ve Filistinlilere diş geçiremeyen İsrail, psikolojik savaş yöntemlerini kullanmaya başladı. Bu çerçevede işgalci yönetimin Gazze’de yaşayan Filistinlilere günlük yaşam, seyahat ve tedavileri için gerekli olan pasaportları vermeyi durdurduğu ortaya çıktı. Pasaportları olmayan binlerce Filistinli Gazze’ye ne girebiliyor ne de çıkabiliyor. İsrail yönetimi, pasaportların verilmemesine bahane olarak ise belgelerin insani yardım malzemesi olmamasını kullanıyor.

Ramallah’a izin yok

İsrail yönetimi, Filistin’in diğer bölgelerinden Gazze’ye girişi 8 Mayıs’tan bugüne yasaklamış durumda. Pasaport çıkarma ve yenileme işlemleri sadece Ramallah’ta yapıldığı için işgalci güç belgelerin abluka altındaki bölgeye erişmesine engel çıkartabiliyor.

İnsani yardımı suistimal ediyor

Mayıs ayında sağlanan ateşkesten sonra, İsrail Savunma Bakanlığı yalnızca gıda, ilaç gibi “insani yardım” kapsamındaki malzemelerin Gazze’ye girişine onay verirken, hayati bir gereklilik olan pasaportları bu kapsama almadığı için suistimale imza atıyor.

10 bin kişi beklemede

İsrail’in “insani yardımı” dahi suistimal eden politikası sonucu Gazze’de yaşayan en az 10 bin Filistinlinin pasaportlarını beklediği ya da yenileyemediği belirtiliyor. Filistinliler, “Pasaportlar olmadan hiçbir şey yapamayız” sözleriyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirmekte. Ramallah’ta bulunan Filistin İçişleri Bakanlığında beş bin civarında pasaportun beklediği de kaydedildi.

Kritik belgelere de engel çıkarılıyor

Pasaportlar dışında, Gazze’de ekonomik aktivitenin devamı için önemli çek ve diğer banka belgelerinin de Gazze’ye girişine izin verilmediği belirtiliyor. Öyle ki tedavisi Gazze’de gerçekleştirilemeyecek hastaların dışarıda sağlık hizmeti alabilmesi için gerekli belgeler de aynı şekilde engele takılıyor.