İran, Yemen'deki kriz için siyasi çözüme yeşil ışık yaktı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Yemen’deki Husilere müzakerelere dönme çağrısı yapmasının ardından İran’dan da bu ülkedeki krizin siyasi yollarla çözülebileceği açıklaması geldi.

İran, Yemen'deki kriz için siyasi çözüme yeşil ışık yaktı

Yemen’deki iç savaşın artan maliyeti nedeniyle yaşanan krize çözüm yolları aranıyor. Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Husileri müzakere masasına çağırmasının ardından İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Yemen'deki krizin tek çözümünün siyasi olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Umman'ın başkenti Maskat'ta temaslarda bulunan Zarif, Husilerin Başmüzakerecisi Muhammed Abdusselam ile görüştü.

Zarif, görüşmede Yemen'deki krizin tek çözüm yolunun siyasi olduğunu belirterek, ateşkesi ve Yemenlilerin kendi aralarındaki müzakereleri desteklediklerini söyledi.

Abdusselam da Zarif'e Yemen'deki son gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yaklaşık 6 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Etiketler: Suudi Arabistan , Husiler , Yemen , Cevat Zarif