İran: Suudi Arabistan ile her düzeyde görüşmeye hazırız

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, ülkesinin Suudi Arabistan ile "her düzeyde ve her şekilde" görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

İran: Suudi Arabistan ile her düzeyde görüşmeye hazırız

Haftalık basın toplantısında konuşan Hatibzade, Suudi Arabistan’ın İran'a yönelik söylemini değiştirmenin gerginliği azaltmaya yardımcı olacağını, ancak yalnızca davranışta değişikliklerle birleştiğinde pratik sonuçlara yol açacağını sözlerine ekledi.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre, Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Krallığın komşu ülke İran ile iyi bir ilişki kurmayı amaçladığını ancak iki taraf arasında Suudi Arabistan'ın ortaklarıyla birlikte çözmek için çalıştığı "sorunlar" olduğunu söylemişti.

Batılı medya kuruluşları geçtiğimiz günlerde, Suudi Arabistan ve İran heyetlerinin Nisan ayında Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaptıkları görüşmelerde Yemen ve Lübnan'daki savaş da dahil olmak üzere bir dizi konuyu ele aldıklarını bildirmişti.

Suudi Arabistan’ın Katif eyaletinde Suudi yetkililere karşı kitlesel protestolar düzenleyen Şii din adamı Nimr Bakir El Nimr’in idam edilmesinden sonra Suudi Arabistan ve İran'ın 2016'dan beri resmi diplomatik ilişkileri bulunmuyor.

Çeviri: Engin Dinç