İran Palimira antik kentindeki tarihi eserleri yağmalıyor

İran destekli Şii milisler UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan Suriye Palmira'daki tarihi eserleri iş makineleri ile çıkararak yasa dışı yollarla satıyor.

İran Palimira antik kentindeki tarihi eserleri yağmalıyor

İran destekli Şii El Nuceba örgütü UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan Humus'a bağlı Palmira şehrindeki tarihi eserleri rasgele kazılarla çıkararak yasa dışı yollarla satıyor.

Press web sitesi, Şii terör örgütü El Nuceba'nın bu hafta Palimira'yı ve özellikle kuzey eteklerinde tarihi eserleri ağır makineler kullanarak kazmaya başladığını söyledi.
Yerel kaynaklar, kazan kişilerin ve ağır iş makinalarının bölge sakinlerine ait olduğunu, günlük 15 ila 40 bin Suriye Lirası arasında para aldıklarını bildirdi.

Şii destekli El Nuceba terör örgütü kaynaklarına göre, Palmira sektörünün saha komutanlığının talebi üzerine, kazı sürecinde sabit devriyeler ve kontrol noktaları yaparak gece gündüz tarihi eser kaçakçılarına karşı Palmira'nın kuzeyindeki tarihi eserleri koruduklarını iddia etti.

Esed ve iran'ın sistematik zulmü: Yağma

Esed rejim güçleri ve Şii milisler İdlib'in doğusundaki bir camiyi yağmalayarak yıktı.

Esed rejimi ve İran destekli Şii milisler İdlb'in doğu banliyolarındaki El Rawda camisini demirlerini çalmak için yıktı.

Esed rejimi ve Şii milislerin ele geçirdikleri bölgelerde buna benzer uygulamalar yaptıkları biliniyor.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre kasabanın Şii milislerin ele geçirdiği 23 Aralık 2019'dan bu yana boş olduğu ve bundan faydalanan teröristlerin vatandaşların mallarını yağmalayarak demirleri çaldığı bildirildi.

Bu yağma hareketi, Esed rejimi ve İran destekli Şii milisler tarafından kontrollerindeki tüm alanlarda kullanılan sistematik bir strateji olarak uygulanıyor.

Esed rejimi kendisine muhalif olanlara karşı yaptığı bu sistematik yağma hareketi ile göç eden vatandaşların bir daha kendi topraklarına geri dönmemesi için yapılıyor.
 

ortadoğuhaber.com

Etiketler: Suriye , İran , Esed , Palmira