İran'ın savaş gemileri Atlantik'e açıldı

İran'ın Sahand muhribi ve Makran helikopter gemisi, 30 günlük bir yolculuğun ardından ilk kez Atlantik'e açıldı.

İran'ın savaş gemileri Atlantik'e açıldı

İki İran askeri gemisi, Sahand destroyeri ve Makran ileri üs gemisi, 30 günlük bir yolculuğun ardından Atlantik okyanusuna açıldı.

İran Ordusu Koordinasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Tuğamiral Habibullah Sayyari, her ikisi de yerli imkanlarla geliştirilen iki geminin yaklaşık 6.000 deniz mili yolculuğun ardından, Atlantik Okyanusu'na ulaştığını duyurdu.

Sayyari, yaptığı basın açıklamasında, 'Donanmanın 'Sahand' destroyeri ve 'Makran' gemisinden oluşan 77. stratejik deniz filosu, İran'ın denizcilik alanındaki yeteneklerini göstermek için ilk kez Atlantik Okyanusu'nda bulunuyor.' dedi.

Yetkili, Atlantik'teki İran gemilerinin varlığının, İran Donanması'nın uluslararası sularda gezinmek için devredilemez haklarına olan inançlarını yansıttığını belirterek, "Filo 10 Mayıs'ta Bandar Abbas'tan ayrıldı ve otuz günlük seyrüseferinde Ümit Burnu'nu geçtikten sonra, 6.000 deniz mili (yaklaşık 12.000 kilometre) seyahat etti. Bu uzun yolculuktan sonra şu anda Atlantik Okyanusu'nda. İki gemi Kuzey Atlantik'teki yolculuklarına devam edecek.' açıklamasında bulundu.

Gerilimi artıracak hamle

İran, ABD, İsrail ve Batılı müttefikleri ile artan gerilimin ortasında, son yıllarda yerli olarak üretilen deniz teknolojisine önemli ölçüde yatırım yaptı. Şubat ayında İran, 228 metrelik dönüştürülmüş bir petrol tankeri olan ileri üs gemisi Makran'ın denize indirilmesinden kısa bir süre sonra 340 füze taşıyan gemisini tanıttı.

Son aylarda ABD Donanması, Tahran Donanmasını 'güvensiz ve profesyonel olmayan' girişimlerle suçladı. İran da, ABD'yi "profesyonel olmayan davranış" ve "kışkırtıcı hareket" ile suçlayarak, tepkilere karşılık verdi.

İran'ın ilk kez Atlantik'e askeri gemi çıkarmasının, gerilimi artıracağı tahmin ediliyor.

İran donanmasının en büyük gemisi yanarak battı

İran donanmasına ait en büyük geminin alev aldığı ve daha sonra Umman Körfezi'nde battığı açıklandı. Fars ve Tasnim haber ajansları, İran'ın ana petrol terminali olarak hizmet veren adanın adını taşıyan destek gemisi Kharg'ı kurtarma çabalarının başarısız olduğunu söyledi.

İran donanmasına ait en büyük geminin alev aldığı ve Umman Denizi'nde battığı bildirildi.

"Hark" adlı askeri geminin Hürmüzgan eyaletine bağlı Cask Limanı açıklarında iken yangın çıktığı belirtilirken yaklaşık 20 saat süren kurtarma çalışmalarının neticesiz kalması üzerine geminin tamamen battığı ifade edildi.

İran'ın ana petrol terminali olarak hizmet veren adanın adını taşıyan destek savaş gemisi Kharg'ı kurtarma çabaları başarısız oldu.

'Kharg' gemisinin İran donanmasında ikmal görevi gören birkaç gemiden biri olduğu kaydedildi. Geminin ağır kargo taşıyabildiği ve helikopterler için kalkış noktası görevi de görebildiği belirtildi. 1977'de inşa edilen gemi, 1984 yılında İran donanması bünyesine girmişti.

İran'da geçtiğimiz yıl yine bir donanma gemisi, askeri tatbikat sırasında füzeyle yanlışlıkla vurularak  batmış, olay sonucunda 19 asker yaşamını yitirmiş, 15 asker yaralanmıştı. 2018 yılında da bir İran donanmasına ait bir gemi, Hazar Denizi'nde batmıştı.

ortadoğuhaber.com

Etiketler: İran , Devrim Muhafızları , Atlantik