Devrim Muhafızları, yeni cumhurbaşkanı konusunda anlaşmazlık yaşıyor

İran'da Devrim Muhafızları Ordusu içindeki anlaşmazlık, bir komutan yardımcısının Haziran ayındaki seçimlerinde cumhurbaşkanlığını kazanma arzusu olan Devrim Muhafızları başkomutan yardımcısını eleştirmesiyle kamuoyuna yankı buldu. 

Devrim Muhafızları, yeni cumhurbaşkanı konusunda anlaşmazlık yaşıyor

Devrim Muhafızları’nın siyasi işlerden sorumlu komutan yardımcısı Yadullah Cavani, 3 Nisan'da Fars haber ajansına röportaj verdi.

Cavani, Devrim Muhafızları’nın içindeki bölünmelerden eski komutan Said Muhammed'i sorumlu tutarak suç işlediğini iddia etti ve cumhurbaşkanlığı arzusu olduğu için görevden alındığını söyledi.

Said Muhammed, taviz vermeyen bir güç elde edebilecek şekilde 18 Haziran seçimleri öncesinde profilini yükseltiyor.

Cavani, yaptığı açıklamada, "Devrim Muhafızları, seçimlerde Said Muhammed'i veya başka herhangi bir adayı desteklemiyor ve desteklemeyecek." dedi.

Cavani, Devrim Muhafızları’nın kendi adaylarının "yasal süreçlerden" geçmeden seçim arenasına girmesine karşı olduğunu da söyledi.

Muhammed, Mart ayı başlarında görevinden istifa ettiğini duyurarak cumhurbaşkanlığına aday olabileceğini söyledi.

İstifasının ardından Devrim Muhafızları Başkomutanı Muhammed Selami'nin özel danışmanı olarak atandı.

Muhammed, Cavani'ye karşılık vererek, herhangi bir "suç" işlediği iddiasını inkar etti ve Cavani'nin Devrim Muhafızları’nın sözcüsü olmadığını söyledi. Muhammed, Cavani'nin eleştirisinin "kişisel" görüşü olduğunu söyledi.

Muhammed'in ofisinden İran devlet medyası tarafından yayınlanan bir açıklamada, Cavani'nin röportajının kamuoyunda güvensizliğe sebep olduğu ve İran Yüksek Lideri Ayetullah Ali Hamaney'in talep ettiği seçimlere "azami katılımı" engellediği belirtildi.

Hemfikir olunan bir aday yok mu?

Washington merkezli uzman Ali Afşari, kamuoyundaki anlaşmazlığın Devrim Muhafızları’nın yönetiminin tek bir cumhurbaşkanı adayı üzerinde anlaşmadığını gösterdiğini söyledi.

Afşari, RFE/RL'ye verdiği demeçte, Hamaney'in nispeten genç ve ideolojik olarak katı bir başkan çağrısına uyduğuna dair spekülasyonlara rağmen, 53 yaşındaki Muhammed'in profilinin kuruluşun tercih ettiği aday gibi görünmediğini söyledi.

Afşari, "Said Muhammed'e yönelik saldırılar yalnızca üst düzey Devrim Muhafızları yetkilileri ve katı figürlerden gelmiyor. Devrim Muhafızları'nın Besic gücündeki bazı kişiler, Muhafızlar Konseyi'nin kendisini seçimlerden diskalifiye etmesi çağrısında bulunurken, ona karşı ağır saldırılar da başlattı." dedi. 

Cavani, Devrim Muhafızları'na bağlı Fars ile yaptığı röportajda Hamaney'in "genç ve Hizbullahi" hükümet çağrısının İran liderinin "İslami yaklaşım" ile bir hükümet aradığı anlamına geldiğini söyledi.

Cavani, "Bu nedenle genç olmak, dinamizmin ve sıkı çalışmanın bir sembolüdür." dedi.

Cavani'nin röportajından bir gün sonra, Devrim Muhafızları sözcüsü Ramazan Şerif, Devrim Muhafızları içinde bölünmeler olduğunu yalanladı. Şerif, Devrim Muhafızları’nın herhangi bir adayı "onaylamayacağını veya yok saymayacağını" söyledi.

Ayrıca Muhammed'in Devrim Muhafızları'nın yasal prosedürlerini ihlal edip etmediği hakkında yorum yapmadı.

Selami'nin Muhammed'i özel danışmanı olarak atama kararına atıfta bulunan Şerif, "Muhammed, herhangi bir ihlal işlediyse, o zaman neden bir Devrim Muhafızları komutanı onu danışmanı olarak atadı?" dedi.

Birkaç eski Devrim Muhafızları üyesinin Haziran ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabileceğine dair haberler var.

Bunlar arasında parlamento sözcüsü Muhammed Bekir Kalibaf ve Hamaney'e askeri danışman olarak hizmet veren eski Devrim Muhafızları komutanı Said Dehhan da bulunuyor.

Devlet televizyonunun eski başkanı Ezitullah Zarghami de dahil olmak üzere diğer birkaç isim daha cumhurbaşkanlığına aday olma niyetlerinin sinyallerini verdiler.

İsviçre merkezli siyasi analist Mehdi Talati, Muhafızlar Konseyi’nin tutucu kanadının birlik oluşturmak ve seçimi kazanma şansını artırmak için aday sayısını kısıtlamaya çalıştığını söyledi.

Talati, BBC ile yaptığı röportajda, "İran’ın tutucu kanadı seçime birden fazla adayla girerse, reformistler tarafından mağlup edilebilir. Bu nedenle, bu sorunu seçimlerden önce çözmeye çalışıyorlar." dedi.

Hamaney'in küçük kardeşi ve reformist bir din adamı olan Hadi Hamaney, Enetkhabnews ile 5 Nisan'da yaptığı röportajda, gelecekteki cumhurbaşkanının İran’ın tutucu kanadından gelebileceğini söyledi.

Talati, "Hâlâ net değil. Ancak gelecekteki hükümetin zaten her şeyi kontrol eden kesimden çıkması çok muhtemel." dedi.

Çeviri: Emirhan Kemendi

Etiketler: İran , Devrim Muhafızları , Seçimler , Hamaney