İran destekli milisler, Palmira’da en büyük ‘Şii Hüseyniyesi’ni inşa ediyor

İran destekli Şii Afganlardan oluşan Fatimiyyun Tugayı, Suriye'nin Palmira kentinde Şii cemaatlerinin ibadethanesi olan Hüseyniyenin inşaatına yeniden başladı.

İran destekli milisler, Palmira’da en büyük ‘Şii Hüseyniyesi’ni inşa ediyor

Suriye merkezli Ayn El Fırat internet sitesi, milislerin, finansman eksikliği nedeniyle geçen ayın ortasında inşaatı durduklarını belirterek, daha sonra Şii ibadethanesinin inşaatını tamamlamak için İran Devrim Muhafızlarından mali destek aldığını bildirdi.

Middle East Monitor'de yer alan habere göre site, Hüseyniye’nin dini ritüeller, kültürel ve ideolojik eğitim ve bunun yanı sıra milisler ve aileleri ile evliliklerin kayıt altına alınması için kullanılacak bir ofisten oluşan üç ayrı kat olarak inşa edileceğini kaydetti. 

Site, Hüseyniye’nin Suriye çölünde İranlı milisler tarafından kontrol edilen alanların en büyüklerinden biri olduğuna işaret etti.

Geçtiğimiz hafta yerel kaynaklar, İran Devrim Muhafızları tarafından desteklenen bir başka milis grubu olan Harekat Al-Nüceba milislerinin Rakka kırsalındaki Madan şehrinde ele geçirdiği bir evi Hüseyniye’ye dönüştürdüğünü bildirmişti.

İran, geçtiğimiz birkaç yıl içinde Suriye kontrol altına aldığı şehirlerin sayısını artırdı ve bu kentlerde Suriye rejiminin otoritesi yerine kendisine bağlı milislere öncelik verdi.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: Suriye , Fatimiyyun Tugayı , Palmira , Suriye'de Şii Hüseyniyesi