İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şimdiye kadarki en düşük katılım bekleniyor

İranlılar arasında yakın zamanda yapılan bir ankete katılanların yaklaşık yüzde 75'i bu ay yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanmayacaklarını söyledi.

İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şimdiye kadarki en düşük katılım bekleniyor

Hollanda merkezli bir anket şirketinin anketine göre, İran'ın 18 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımın yüzde 25'in altında olması bekleniyor. 

Mevcut Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 2017'de kazandığı son seçimde katılım yüzde 73 civarındaydı. 

80 bin İranlı ile yapılan anket, 19 yaşın üzerindeki katılımcıların yüzde 75'inin sandığa gitmeyeceğini, yüzde 18'inin oy kullanacağını söylerken yüzde 6'sının kararsız kaldığını gösterdi.

Oy kullanmamaya karar verenlerin üçte ikisinden fazlası, kararlarının "İran'da özgürlük olmadığı ve seçimlerin faydasız olduğu" gerekçesiyle verildiğini söylerken, diğerleri kendi adaylarının elenmesi nedeniyle oy kullanmayacaklarını söylediler.

Hangi adayın seçime katılacağına karar veren bir kurum olan Şii çoğunluklu İran'ın Koruyucular Konseyi, düzinelerce ılımlı ve sert adayın adaylığını düşürdü. Konsey seçim için sadece yedi adayı onayladı. 

Anket şirketinin araştırmasında ayrıca, bu seçimlerde gurbetçi İranlıların katılımının çok düşük olma olasılığının olduğunu da gösterdi.

Ankete yurt dışından katılan yaklaşık altı bin kişinin sadece yüzde 4'ünün oy kullanacağı öngörülüyor. Bu rakam son seçimde yüzde 54'tü. 

GAMAAN'ın anketine katılan ve oy vermeye istekli olduklarını ifade edenlerin yüzde 59'u Reisi'ye oy vereceğini ve yüzde 8'i muhafazakar Said Celili'ye vereceğini söyledi.

Bu arada, ankete katılanların yüzde 31'i laik bir cumhuriyeti tercih ettiğini, yüzde 16'sı Şah'ın önderliğinde laik bir anayasal yönetim kurulmasını ve yüzde 22'si İran'da İslam Cumhuriyeti'ni beğendiğini söyledi.
 
Geçen yıl Şubat ayındaki parlamento seçimlerinden önce Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney , “oy vermek sadece devrimci ve ulusal bir sorumluluk değil, aynı zamanda dini bir görevdir” dedi.

1979'daki İran devriminden bu yana, ülke 12 cumhurbaşkanlığı seçiminden geçti. 

İran'da cumhurbaşkanı adayları arasında ilk münazara gerçekleşti

İran'da adaylıkları kabul edilen 7 Cumhurbaşkanı adayı, 18 Haziran tarihinde yapılacak 13. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ilk münazaralarını dün gerçekleştirdi.

İran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin en güçlü adayı olarak kabul edilen Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ise, ülkedeki ekonomik krize karşı direniş ekonomisini ön plana çıkartarak, ekonomiden anladığını ve ülkedeki iç üretimi arttırarak üretici için gerekli kolaylıkları sağlayacağını söyledi.
Medya ve internete özgürlük vereceğini belirten Reisi, sosyal medya uygulaması Twitter'da 2 milyon takipçisi olduğunu söyleyerek, ülkedeki internet altyapısını geliştireceğini açıkladı.

Muhafazakarların bir diğer önemli adayı ve ABD ile imzalanan nükleer anlaşmanın baş müzakerecisi olan Said Celili ise, Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde İran ekonomisini dünyaya açacak reformlar vadetti.

İran'da 13. dönem Cumhurbaşkanlığı seçimleri 18 Haziran tarihinde gerçekleşecek. Seçimler, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından adaylıkları kabul edilen 7 isim arasında olacak.

Cumhurbaşkanı adayları arasında sosyal ve kültürel konularda ikinci münazara 8 Haziran Salı günü gerçekleşecek.

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacak 7 aday

İbrahim Reisi (61)
Muhafazakar siyasetçi
1990-1995 yıllarında Tahran Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atandı 2017’de cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Ruhani karşısında kaybetti Mart 2019’dan bu yana Yargı Erki Başkanı olarak görev yapıyor

Said Celili (55)
Muhafazakar siyasetçi
İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Üyesi Ahmedinejad döneminde İran'ın Baş Nükleer Müzakerecisi görevinde bulundu.

Muhsin Mihralizade (65)
Reformist siyasetçi
Muhammed Hatemi döneminde cumhurbaşkanlığı yardımcılığı görevinde bulundu.

MuhsinRızai (67)
Muhafazakar siyasetçi
Eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 4. kez adaylık başvurusunda bulundu.

Emir Hüseyin Kadızade Haşimi (50)
Muhafazakar siyasetçi
İran Meclis Başkan Vekili ve Milletvekili Tıp doktoru Muhafazakar Paydari Cephesi'nin kuru- luşunda yer aldı ve sözcülüğünü yaptı.

Ali Rıza Zakani (56)
Muhafazakar siyasetçi
İran Meclis Araştırmalar Merkezi Başkanı 2013 ve 2017'deki cumhurbaş- kanlığı seçimleri için de aday oldu ancak veto edildi.

Abdunnasır Himmeti (64)
Reformist siyasetçi
Temmuz 2018'de Veliyullah Seyf'in yerine Merkez Bankası Başkanlığına getirildi.

 

ortadoğuhaber

Etiketler: İran , İbrahim Reisi , Ali Rıza Zakani