Irak’ta Türk askeri üssüne girildi

Bölge halkı, Irak’ın kuzeyinde bulunan Türk askeri üssüne girdi.

Irak’ta Türk askeri üssüne girildi

Ortadoğu Haber - Irak’ın kuzeyinde Duhok’a bağlı Şiladize kasabası halkı Türk Silahlı Kuvvetleri ve PKK’yı protesto gösterileri düzenledi. Gösteriler sırasında yerel sakinler kasaba yakınındaki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri üsse girdi.

Yerel kaynaklar, TSK’nın bölgedeki PKK üyelerine yönelik geçen hafta düzenlediği hava saldırılarında Şiladize halkından altı kişinin hayatını kaybetmesi ile tansiyonun yükseldiğini ve bir süredir bölgede gerginliğin yaşandığını belirtti. 

Gerginliğin sürdüğü sırada cumartesi günü Duhok’a bağlı Şiladize halkının üs çevresinde başlattığı protesto gösterileri sırasında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüzlerce kişi, askeri üsse girdi.

Kasaba yakınlarındaki TSK üssünde görevli askerlerin sivillere müdahale etmeyerek olası sivil kayıplarından kaçınması sonucu üsse giren yüzlerce sivil, askeri araçları yakarlarken, görevli personel üsten ayrıldı.

PKK kışkırtması

Protesto gösterilerinin TSK üssünün işgaline sıçraması ile Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bölgesinde PKK ile ilişkili NRT kanalı olayları canlı yayınlayamaya başladı. Olayların ilerlemesi ve askeri ekipmana zarar verilmesi ile konuya müdahil olan Bölgesel Yönetim asayiş ekipleri PKK yanlısı kanal muhabirlerini ve bazı göstericileri gözaltına aldı. 

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Bölgesel Yönetim başbakanı Neçirvan Barzani olaylar hakkında telefon görüşmesi yapmasının ardından Türk Millî Savunma Bakanlığı, eylemin PKK’nın kışkırtması neticesinde gerçekleştirildiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise PKK’nın sivillerin arasına karışarak halkı provoke ettiğini belirtti. TSK ile bölge halkının arasını açmak için örgütün dezenformasyon yöntemine başvurduğunu söyleyen Altun, üste emniyetin sağlandığını ve askerin görev başında olduğunu açıkladı.

Bölge halkı herkese tepkili

IKBY’deki gazeteciler ise halkın, yaşanan savaştan artık yorulduğunu ve bu duruma öfkeli olduğunu ifade ediyorlar. Halkın taşıdığı pankartlarda ise TSK ve PKK’nın çatışmalarını başka bölgeye taşımalarını istediklerini söylüyorlar.

Şeladizeli bir gazeteci ise halkın, PKK’ya olan tepkisinin TSK’dan daha fazla olduğunu ifade etti. Bölgede PKK’nın herhangi bir kampı olmadığını, olması halinde halkın bu kampa da yürüyüş gerçekleştireceğini söyledi.

Protestolar sırasında açılan pankart ve dövizlerde de bölge gazetecilerinin verdiği bilgileri doğrulayan ifadeler göze çarptı. Pankartlarda PKK’nın bölgedeki varlığına son vermesini isteyen yerel halk, PKK nedeniyle kamu hizmetlerinden mahrum kaldıklarını da ifade ettiler.

Etiketler: Türkiye , Irak , PKK , IKBY