Irak’ta Şii milisler, Sünni sivillerin zorla yerlerinden edilmesini istedi

Irak’ta İran yanlısı bir milis lideri, IŞİD'le çatışma bölgeleri yakınında yaşayan Sünni sivillerin zorla yerlerinden edilmeleri çağrısında bulundu.

Irak’ta Şii milisler, Sünni sivillerin zorla yerlerinden edilmesini istedi

Önde gelen bir İran yanlısı milis lideri, IŞİD’in Bağdat'ın kuzeyinde ve Diyala vilayetinde yeniden dirilmesinin ardından Sünni sivillerin Irak’ın kuzeyindeki bazı bölgelerde zorla yerlerinden edilmeleri çağrısında bulundu.

Rudaw'ın bildirdiğine göre İran destekli Kataib Hizbullah milislerinin üst düzey yetkililerinden Ebu Ali El-Askari, Telegram'da yaptığı bir paylaşımda, "Diyala'daki Tarmiyah ve El-Mukhaysa köyündeki güvenlik durumu, Curf El-Nasr tecrübesinin bir kopyası olmadan istikrara kavuşmayacaktır" dedi.

IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar sırasında Irak'ın orta kesimindeki Sünni kenti Curf El-Nasr'da 120 binden fazla bölge sakini zorla yerlerinden edildi.

The New Arab’da yer alan habere göre, Irak güvenlik güçleri ve İran destekli Haşdi Şabi daha sonra kentin kontrolünü ele geçirdi.

ABD, İran destekli milislerin bölgedeki yasadışı bir gözaltı tesisinde en az 1.700 mahkumu tuttuğunu iddia ediyor.

Öte yandan söz konusu açıklamayı yapan Ebu Ali El Askari hakkında, Irak Başbakanı Mustafa Al-Kadhimi'ye yönelik tehditlerde bulunmasının ardından Ocak ayında tutuklama emri çıkarıldı.

Irak güçleri ve Haşdi Şabi milisleri, IŞİD karşıtı operasyonlarda yerlerinden edilmiş insanların evlerine dönmelerine izin vermezken, patlayıcılar ve mayınlara karşı uyarıda bulundu.

IŞİD resmen yenilgiye uğramasına ve sözde "halifeliği" üzerindeki kontrolünü kaybetmesine rağmen, Irak'ın doğusundaki Diyala ve Bağdat'ın kuzeyinde düzenli aralıklarla yeniden ortaya çıktı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Bağdat’ta bir askeri aracı hedef alan bombalı saldırıda en az 4 asker hayatını kaybetti.

IŞİD, ABD güçleri tarafından "Ölüm Üçgeni" olarak bilinen Kerkük, Selahaddin ve Diyala arasındaki bölgeye yılın başından bu yana saldırılarını artırdı.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Irak güvenlik güçleri Diyala'da 11 şüpheliyi IŞİD üyesi olmakla suçlayarak tutukladı.

IŞİD ile bağlantılı oldukları iddiasıyla binlerce Sünninin evlerine dönmesi engelleniyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere bazı kuruluşlar, uzun süreli yerlerinden edilmeye karşı uyarıda bulunarak, "paramparça bir ulusu yeniden inşa etmek için gerçekleştirilen devasa sosyal yeniden yapılandırma projesinin bedelleri olacak" ifadelerini kullanıyor.

Mülteci kamplarında kalanların istismarlara maruz kaldığı belirtilirken insan hakları örgütleri, güvenli olmayan koşullarda eve dönüşlerin, komşulardan intikam saldırıları veya yerel silahlı gruplara üye olma riski taşıdığını belirtiyor.

Çeviri: Engin Dinç

Etiketler: Ketaib Hizbullah , Irak IŞİD varlığı , Diyala'da IŞİD varlığı , Irak'ta Sünni siviller