Irak'ta 96 kişinin yanarak öldüğü hastane yangınında büyük ihmal: Söndürme cihazı yok

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde Kovid-19 hastalarının kaldığı hastanedeki yangında ölü sayısının 28 artarak 92’ye yükseldiği bildirildi. Hastanede yangın söndürme cihazı olmadığı bunun da yangının büyümesine ve müdahalesinde gecikmelere neden olduğu iddia edildi.

Irak'ta 96 kişinin yanarak öldüğü hastane yangınında büyük ihmal: Söndürme cihazı yok

TRT - Irak resmi haber ajansının Zikar Sağlık Dairesi’ne dayandırdığı haberine göre, Zikar’da Kovid-19 hastalarının yattığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde çıkan yangında 28 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle sayı 92'ye çıktı.Yangında 5 yakınını kaybeden Udey Cabiri, "Hastanede yangın söndürme cihazı bile yok. Biz insan değil miyiz?" dedi.

Udey Cabiri, dün Zikar’da Kovid-19 hastalarının yattığı İmam Hüseyin Hastanesi’nde amcasının oğlu ile 4 çocuğunun çıkan yangında hayatını kaybettiğini belirtti.

Yetkilileri ihmalden sorumlu tutan Cabiri, "Tüm sorumluluğu ihmalden dolayı merkezi ve yerel hükümete yüklüyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bu bir organize suçtur"

Zikar Sağlık Dairesi Başkanı ve hastanede çalışan doktorların da ihmalinin söz konusu olduğunu aktaran Cabiri, şunları kaydetti:

"Bu bir organize suçtur. Nasiriye'nin neden bu kadar acı çektiğini bilmiyoruz. Kovid-19 hastalarına ayrılan bölüm tenekeden inşa edilmiş. Bu hastanede acil bölümü ve yangın söndürme cihazı bile yok. Biz insan değil miyiz?"

Irak’ın başkenti Bağdat’ta da daha önce Kovid-19 hastalarının yattığı hastanede yangın çıkmıştı. Burada da 82 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiketler: Irak , ortadogu , orta doğu