Haşdi Şabi, Irak'taki ABD hedeflerine saldırmaya devam ediyor

Irak’ta son dönemde Haşdi Şabi’nin ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçlerine yönelik saldırıları artarak devam ediyor.

Haşdi Şabi, Irak'taki ABD hedeflerine saldırmaya devam ediyor

Irak ve ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon güçlerinin yeniden konuşlandırılması yönünde teknik komite toplantılarının başladığını duyurmasından saatler sonra, iki silahlı insansız hava aracı (SİHA) ve bir füze ile Bağdat Havaalanı ve Ayn el-Esed Üssü hedef alındı.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Birimi, Irak'ın batısındaki Anbar’da bulunan Ayn el-Esed Üssü’nü hedef almaya çalışan iki SİHA’nın düşürüldüğünü duyurdu. Söz konusu açıklamada, “Ayn el-Esed Üssü'ndeki hava savunma sistemi, karşılaştığı iki SİHA’yı vurmayı başardı” ifadelerine başvuruldu.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Wayne Marotto ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Koalisyon’un Bağdat'taki diplomatik destek merkezi, tek bir füzeyle saldırıya uğradı. Herhangi bir yaralanma veya hasar kaydedilmedi” ifadelerine başvurdu. Saldırıya dair soruşturmanın sürdüğünü de ekledi.

Görgü tanıkları, Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında bulunan ve ABD askerlerini barındıran Victoria Üssü’nde dün akşam sirenlerin çaldığını bildirdi.

Söz konusu iki saldırı, Ayn el-Esed Üssü'ne yapılan, (Şii) İslami Direniş Koordinasyon Komitesi tarafından üstlenilen son saldırıdan yaklaşık bir ay sonra gerçekleşti.

Irak’taki ABD varlığına karşı yıl başından bu yana 39 füze saldırısı düzenlendi. Bağdat'ın merkezindeki Yeşil Bölge'deki ABD Büyükelçiliği ise hedef çemberi dışında olmaya devam ediyor. İran yanlısı milisler, ABD güçlerini Irak'tan çekilmeye zorlamak amacıyla füze saldırılarını artırma sözü vermişti.

Irak'ın ABD ile ilişkisi, iki tarafın 2009 yılında imzaladığı Stratejik Çerçeve Anlaşması’na, Uluslararası Koalisyon ile ilişkiler ise IŞİD’e karşı mücadeleye dayanıyor. ABD ordusu 2011 yılı sonlarında Irak'tan çekilmişti. Irak eski Başbakanı Haydar el-İbadi döneminde ise Irak hükümeti, Musul ve diğer üç ilin 2014 yılında IŞİD örgütünün eline düşmesi üzerine ABD kuvvetlerinin Irak’a gönderilmesi talebinde bulunmuştu. O dönemde ABD liderliğinde 60 ülkeden oluşan Uluslararası Koalisyon kurulmuştu.

Uluslararası Koalisyon, IŞİD’İ kovuşturan Irak güçlerine, örgütün bölgelerine hava saldırıları düzenlemenin yanı sıra tavsiye, eğitim ve lojistik destek sağlamaya devam ediyor.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak'ı ziyaret eden Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod’u ağırladığı sırada Danimarka'nın terörle mücadeledeki rolüne övgüde bulundu. Kazimi’nin ofisi tarafından yapılan açıklamada, “İkili, Bağdat ile Kopenhag arasında çeşitli ekonomik alanlarda, (IŞİD’a karşı savaş), eğitim ve kurumsal güvenlik inşası alanında ortak işbirliği geliştirme üzerine durdu” ifadelerine yer verildi.

Hükümetinin Irak'ı destekleme ve ‘terörizme karşı mücadelede Irak ile birlikte çalışma’ kararlılığını teyit eden Danimarka Dışişleri Bakanı, “Irak'ta NATO kapsamında yer almaktan gurur duyan Danimarka, Irak güvenlik güçlerini eğitim, tavsiye ve kurumsal kapasite geliştirme alanlarında destekleyecek mekanizmaların geliştirilmesine yatırım yapma yönünde rol oynamayı dört gözle bekliyor” açıklamalarında bulundu.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Bağdat’ın bölgedeki güvenlik ve istikrarı pekiştirme yönünde gerilimleri azaltmak, bölgesel ve uluslararası güvenliği desteklemek, krizleri etkisiz hale getirmek için uluslararası toplumdaki kardeş ve dostlarıyla birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre dün Danimarka Dışişleri Bakanı ile görüşen Salih, herkes ile dengeli ve açık ilişkileri olan güvenli ve istikrarlı bir Irak’ın bölgenin güvenlik ve istikrarı için önemli bir unsur olduğunu belirtti.

IŞİD unsurlarının takibine ilişkin ise Güvenlik Medya Hücresi tarafından yapılan açıklamada Irak İçişleri Bakanlığı'na bağlı Federal İstihbarat ve Soruşturma Teşkilatı’nın Kerkük’te 4 teröristten oluşan uyuyan bir IŞİD hücresinin tutuklandığı, bu kişilerin IŞİD üyelerine lojistik destek sağladığı bildirildi.

Açıklamada, tutukluların güvenlik güçlerine yönelik ‘terörist sis operasyonuna’ katıldığı, Kerkük’e bağlı Dakuk ve er-Reşad bölgelerinde sahte kontrol noktaları kurduğu belirtildi.

Terörle Mücadele Servisi ile Peşmerge güçleri arasında Tuzhurmatu'nun doğusunda geniş çaplı bir ortak güvenlik operasyonun başlatıldığını duyuran Güvenlik Medya Hücresi, “Operasyon öncesinde F-16 uçakları ile 5 farklı hava saldırısı düzenlendi, ardından Terörle Mücadele Teşkilatı Ortak Kuvvetleri havadan çıkarma yaparken bu alanları denetleme yönünde Peşmerge tarafından kara birimleri sağlandı” ifadelerine başvurdu.

Etiketler: IŞİD , ABD , Haşdi Şabi , Irak