Dünyada Güncel Korona Virüs Verileri

İngiltere ile barışa yanaşmayan Yeni IRA, Hizbullah ile işbirliği yapıyor iddiası

İngiltere’de istihbarat servisleri, Kuzey İrlanda’da muhalif Yeni IRA adlı silahlı grubun, Lübnan Hizbullah’ı ve Ortadoğu’daki diğer gruplarla işbirliği içinde olabileceğini açıkladı.

İngiltere ile barışa yanaşmayan Yeni IRA, Hizbullah ile işbirliği yapıyor iddiası

İngiliz Timse gazetesinde yer alan habere göre, Ortadoğu’daki silahlı gruplar, İrlanda Cumhuriyet Ordusu olarak bilinen Yeni IRA'ya havan ve tüfekler de dahil olmak üzere hem para hem de silah sağlıyor olabilir.

İngiltere ve İrlanda’da bulunan istihbarat servisleri, İrlanda ve Ortadoğu’daki gruplar arasında yasadışı silah ticareti olduğuna inanıyor. Ancak bu iddiayı destekleyecek doğrudan bir kanıt bulunamadığı bildirildi.

Söz konusu bilgiler, İskoçya'da eski bir polis memuru olan Dennis McFadden tarafından yönetilen Arbacia Operasyonu adı verilen 20 yıllık gizli bir MI5 soruşturmasında toplandı. Ancak Mcfadden, İrlandalı muhalifler hakkında yirmi yıl boyunca istihbarat topladıktan sonra geçen ay ifşa edilerek kimliği ortaya çıkarıldı.

Arbacia Operasyonu ile Yeni IRA'nın 2017'nin başlarında Hizbullah ve bazı Filistinli gruplarla iletişim kurduğuna dair kanıtlara ulaşıldı. McFadden, Yeni IRA üyelerinin Hizbullah üyeleriyle tanışmak için 2018'de Lübnan'a gittiğini de ortaya çıkardı.

The Times’ın iddiasına göre, Yeni IRA'nın siyasi kanadı Saoradh üyeleri ayrıca 3 Ocak'ta Bağdat havaalanında ABD'nin insansız hava aracı saldırısında öldürülen İran'ın Kudüs Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani'ye düzenlenen suikast anısına yine bu yılın Ocak ayında Dublin'deki İran Büyükelçiliği’nde açılan bir taziye defterini imzaladı.

Dennis McFadden, bu imza atma hadisesine şahit oldu ve The Times gazetesi bu bilginin geçen hafta İran Büyükelçiliği tarafından doğrulandığını bildirdi.  

Ancak elçilik çalışanları, Saroadh üyeleriyle herhangi bir resmi görüşme yapıldığını yalanladılar ve Büyükelçiliğin İrlandalı cumhuriyetçiler ile Lübnan'daki gruplar arasındaki toplantılar hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söylediler.

Yeni IRA üyeleri tarafından kimliği ortaya çıkarılan ve iyi tanınan McFadden ise bir tanık koruma programına girdi.

The Times, McFadden’in MI5’teki görevinden geri çekilmesinin, topladığı istihbaratın geçen ay Kuzey İrlanda’da Filistinli bir doktor da dahil olmak üzere Yeni IRA mensubu 10 kişinin terörle ilgili suçlamalarla tutuklanmasının ardından geldiğini belirtti.

Tutuklanan 8 erkek ve 2 kadın arasında Saoradh Başkanı Joe Barr, Başkan Yardımcıları Mandy Duffy ve Derry ile birkaç tanınmış IRA üyesi bulunuyor.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: hizbullah , ingiltere , kasım süleymani , Yeni IRA , Mı-5