İngiltere'den, Myanmar'a: Askeri rejiminin yaptığı zorbalığı kınıyoruz

Askeri darbeyi desteklemeyen Myanmar'ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn, elçilik binasına alınmaması üzerine İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab duruma tepki gösterdi.

İngiltere'den, Myanmar'a: Askeri rejiminin yaptığı zorbalığı kınıyoruz

Raab, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Dün Londra'daki Myanmar askeri rejiminin yaptığı zorbalığı kınıyoruz ve cesaretinden dolayı Kyaw Zwar Minn'i tebrik ediyorum" dedi.

Raab, İngiltere'nin darbeye ve korkunç derecedeki şiddete son verilmesi ile demokrasinin hızla yeniden tesis edilmesi çağrısını sürdürdüğünü de vurguladı.

Öte yandan İngiltere'de yaşayan darbe karşıtı Myanmarlılar, bugün öğle saatlerinde elçilik önünde protesto gösterisi düzenleyecek.

"Londra'nın ortasında küçük bir darbe"

Myanmar'ın Londra Büyükelçisi Kyaw Zwar Minn'in askeri ataşe tarafından elçilik binasına girişi engellenmişti.

Elçilik binası dışında gazetecilere açıklama yapan Minn, yaşananları "Londra'nın ortasında küçük bir darbe" olarak nitelendirmişti.

"Cuntanın emirlerini dinlemeyeceğim"

Büyükelçi Minn, darbe sonrası yaptığı açıklamada, ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğuna dikkati çekerek "Myanmarlıların hayatını kaybetmesini görmek istemiyorum" demişti.

Minn, Büyükelçilik görevine Suu Çii hükümeti zamanında atandığını ve cunta yönetiminin emirlerini dinlemeyeceğini belirtmişti.

Bunun üzerine Myanmar'da yönetime el koyan ordu, ülkedeki askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına yönelik eleştirileri nedeniyle Minn'den geri dönmesini istemişti.

Etiketler: ingiltere , myanmar , londra