İngiltere'de Çin'e karşı tepkiler büyüyor

Bir grup İngiliz milletvekili, hükümeti, Uygurlar başta olmak üzere azınlıklara yönelik muamelesi nedeniyle Çin'e karşı daha sert tedbirler almaya çağırdı. Söz konusu tedbirler arasında Kış Olimpiyatları boykotu ve pamuk ticareti yasağı olduğu belirtiliyor.

İngiltere'de Çin'e karşı tepkiler büyüyor

EURONEWS - Vekiller, İngiltere'nin özellikle Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği gözlemcilerinin Sincan'a girişine izin vermesi için Çin'e diplomatik yollardan baskı yapmasını istiyor.

Sincan'dan kaçanlara hızlı sığınma süreci sağlamak isteniyor 

Ayrıca, bölgedeki zulümden kaçanlara hızlı bir sığınma süreci sağlamak adına Batılı müttefiklerle oluşturulacak bir "kutsal devletler" koalisyonuna da destek veriyor.

İngiltere'de parlamento, dışişleri komitesince yapılan ve aylarca süren soruşturmanın ardından Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve uygulamalarını soykırım olarak tanıyarak, hükümeti Pekin'e yönelik baskıyı artırmaya çağırmıştı.

Nisan ayında alınan kararda, Çin'in yaptıkları soykırım olarak tanınırken, hükümete, Uygur Türklerini hedef alan eylemlerin durdurulması için harekete geçme ve Pekin'e yönelik baskıyı artırma çağrısı yapıldı.

Komite üyesi Alicia Kearns raporun yayınlanmasından önce yaptığı açıklamada da "Büyük ağabey siyasetinin zamanı geldi" demişti.