Husiler bomba yüklü Drone'la Suudi Arabistan'a saldırdı

İç savaşın devam ettiği Yemen'de İran destekli Husiler Suudi Arabistan'a bomba yüklü İnsansız Hava Araçları (İHA) ile saldırısı gerçekleştirdi. Husilerin Suudi Arabistan'a yaptığı bu saldırının Riyat yönetiminin saldırılarına bir cevap olduğu iddia edildi. 

Husiler bomba yüklü Drone'la Suudi Arabistan'a saldırdı

Suudi Arabistan tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Ordusu'nun İran destekli Husilerin ülkenin güneybatısına yaptığı İHA saldırısını engellediğini bildirildi.

Suudi devlet televizyonunun aktardığına göre, Suudi Arabistan hava savunması sistemleri, İran destekli Husiler tarafından ülkenin güney batısındaki Hamis Muşayt şehrine fırlatılan patlayıcı yüklü bir İHA'yı düşürdü.

Saldırı, Husilerin Yemen'in kuzeyindeki Marib eyaletinde ABD yapımı bir İHA'nın imha edildiğini bildirmesinden iki gün sonra gerçekleşti.

Geçtiğimiz aylarda, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun İran destekli Husilere yaptığı saldırılara yanıt olarak Husilerin Suudi Arabistan'a patlayıcı yüklü İHA'larla saldırı gerçekleştiriyor.

Çoğunlukla başarısız olan insansız hava araçları saldırılarının düzenli bir hedefi yok.

Balistik füze attılar

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, uluslararası düzeydeki ateşkes çabalarının gölgesinde son zamanlarda dikkate değer bir askeri tırmanışa sahne oluyor.

İran destekli Husiler, meşru hükümetin en önemli kalelerinden biri olan ve Savunma Bakanlığı karargahını da barındıran Marib kentini ele geçirmek için son dönemde saldırılarını artırmış ve bugün kentteki bir yerleşim birimine balistik füze atmıştı.

Yemen'de iç savaş

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalara sahne oluyor.

Yemen'de Husiler Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı kentlerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri de Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı. BM'ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yüzde 80'i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Ülkede yaklaşık 6 yıldır süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.

 

ortadoğuhaber.com

Etiketler: Yemen , Suudi Arabistan , Ortadoğu , Husi , Orta doğu