Hafter milislerinden, ‘Dibeybe'nin Bingazi’de yetkisi yok’ açıklaması

Halife Hafter'e bağlı milisler, Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe’nin Bingazi ziyaretini engelleyerek, kentte 'yetkisi olmadığı’ yönünde açıklama yaptı.

Hafter milislerinden, ‘Dibeybe'nin Bingazi’de yetkisi yok’ açıklaması

Halife Hafter'e bağlı güçler, önceki gün yaptığı açıklamada, Başbakan Abdulhamid Dibeybe başkanlığında yeni kurulan Ulusal Birlik Hükümeti'nin üzerlerinde hiçbir yetkisi olmadığını söyledi.

‘Libya Arap Silahlı Kuvvetleri’ ya da ‘Libya Ulusal Ordusu’ (LNA) olarak da bilinen Hafter'e bağlı milislerden yapılan açıklamada, Hükümet yetkililerinin sadece Hafter'in koruması altında kontrol ettiği bölgelere girmesine izin verileceği bildirildi.

The New Arab'da yer alan habere göre açıklamada Dibeybe hükümetinin, “Hafter milisleri üzerinde hiçbir yetkisi olmadığı ve onlarla hiçbir ilişkisi olmadığı” ifade edildi.

Libya'nın doğusu ve güneyini kontrol eden Hafter milisleri, daha önce uluslararası alanda tanınan eski Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı birliklere karşı savaştı.

Ekim 2020'de, UMH ve Libya’nın doğusunu kontrol eden Hafter güçleri bir barış anlaşması yapılmasını müzakere etti. Anlaşmaya göre UMH, seçimler yapılana kadar geçici Dibeybe hükümetinin önünü açmak için Mart ayında istifa etti.

Hafter milislerinin açıklaması, Libya’daki karşıt silahlı grupları birleştirmeyi almayı amaçlayan barış anlaşmasından bir kopuşu işaret ediyor.

Hafter milisleri, geçtiğimiz Pazar günü Dibeybe hükümetinden bir güvenlik ekibinin Bingazi’deki Benina Havaalanına inmesini engelledi.

Bu durum Başbakan Dibeybe’nin Libya’nın doğusuna yapacağı ilk ziyareti iptal etmeye zorladı.

Hafter milislerinin açıklamasında, "Bingazi’deki içişleri bakanlığı ve güçlerinin  koruduğu her alanda bu güçlerle koordineli olduğu sürece hükümetin bir toplantı yapmasını memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Açıklamada hükümetin,  LNA güçleri üzerinde hiçbir yetkisinin olmadığını savunuldu.

Bununla birlikte Anadolu Ajansı, Hafter milislerinin Dibeybe’nin geçen hafta Bingazi'den Trablus'a göç eden yerlerinden edilmiş insanlarla görüşürken yaptığı açıklama için özür dilemesini de talep etti.

Başbakan Dibeybe, "Bingazi memleketine bağlanacak ve siz ailelerinize döneceksiniz," dedi.

Hafter yanlısı Libya El Hadath TV kanalında yapılan açıklamada, "Bu ifadeler reddedildi ve Dibeybe teröre ve aşırılığa karşı hayatlarını feda eden şehitlerin kanına saygı duymalıdır." ifadeleri kullanıldı.  

Dibeybe, Bingazi ziyaretinin defalarca ertelenmesiyle ilgili olarak, "hükümetin kent halkının ihtiyaçlarını araştırmak için yakında Bingazi'yi ziyaret edeceğini" söyledi.

Dibeybe, "Hükümet, bütün Libyalılara hizmet etmesine neden olacak birkaç engele izin vermeyecektir," dedi.

Çeviri: Engin Dinç 

Etiketler: Libya , Hafter milisleri , Bingazi , Abdülhamid Dibeybe