Gazze'deki direniş grupları dev askeri tatbikata hazırlanıyor

Yaklaşık 15 yıldır abluka altındaki Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren tüm Filistinli direniş gruplarının katılacağı ilk ve en büyük savunma tatbikatı için hazırlıklar sürüyor.

Gazze'deki direniş grupları dev askeri tatbikata hazırlanıyor

"Direniş Gruplarının Müşterek Harekât Odası" yönetiminde gerçekleşen ve "Sert Köşe" olarak adlandırılan tatbikata 12 grubun askeri kanadı katılıyor.

Tatbikata Şehit İzzettin el Kassam Tugayları, Seraya el Kudüs Tugayları, Ebu Ali Mustafa Tugayları, Aksa Tugayları el Amudi Sancağı, Ulusal Direniş Tugayları,Mücahidin Tugayları, El Nasır Salahaddin Tugayları, El Asife Ordusu, Ensar Tugayları, Şehit Cihad Cibril Tugayları, Şehir Abdülkadir el Hüseyni Tugayları, Şehit Eymen Cevde grupları katılıyor.

Filistin direniş hareketlerinden üst düzey bir kaynak, bugün Gazze Şeridi'nde yapılması planlanan bu devasa askeri tatbikatın, direniş gruplarının bir güç ve hazırlık mesajı olduğunu vurguladı.

"Arabi 21’e konuşan söz konusu kaynak, ‘direniş için ortak harekât odasının oluşturulmasının, Gazze’deki direniş unsurları arasında üst düzey örgütlenme, koordinasyon ve işbirliğine ulaşma anlamına geldiğini’ açıkladı.

Kaynak, "direnişin yetenekleri gitgide artıyor ve güçlü bir cephe inşa etme yolunda ilerliyor. Ayrıca operasyon odası, ulusal ve İslami grupların siyasi liderlerinden büyük siyasi destek görüyor" diye konuştu.

Normalleşme örtüsü altındaki saldırganlığa hazırlık

İsmini vermeyen kaynak, "Direnişin, ortak tatbikatı yöneten operasyon odası aracılığıyla normalleşme örtüsü altında meydana gelen herhangi bir saldırganlığa karşı koyma görevinden vazgeçmeyeceğini ve her türlü saldırıyla yüzleşmeye hazır olduğunu" belirtti.

Kaynak, "Direnişin tatbikattan önce veya sonra kendisine yöneltilen herhangi bir siyonist ihanete karşı ihtiyatlı, uyanık ve hazır olduğunu" kaydetti.

Filistin Kurtuluş Ordusu’nun çekirdeğini oluşturacak

Ulusal güvenlik uzmanı İbrahim Habib ise kapsamlı tatbikatın niteliğini ve boyutunu yorumlarken, "Bu bir savunma tatbikatıdır. Gazze Şeridi'ne İsrail askeri saldırısını, özel kuvvetlerle sızmayı, deniz veya hava operasyonlarını, sivil halkın rehin alınmasını, Gazze Şeridi'ndeki Filistin direnişinin savunma durumunu simüle etmektedir. Saldırı operasyonu değildir" dedi.

Habib, Arabi 21’e verdiği röportajda, "Bu tatbikatın, Gazze Şeridi üzerindeki herhangi bir İsrail saldırısını bastırmaya karşı direnişin hazır olup olmadığını test etmek de dahil olmak üzere çeşitli hedefleri var. Orduların günlük olarak yürüttüğü bir şey ve tüm politikacılara Filistin direnişinin ortak operasyon odası aracılığıyla birleştiğine dair bir mesaj gönderiyor. Bu birliğin somutlaşmış halidir" dedi.

Habib, "Direniş grupları Filistin halkına, direnişin kabiliyetlerinin onları savunmaya hazır olduğuna dair bir güven mesajı göndermek istiyorlar. Bu tatbikatın, Filistin durumunu somutlaştıran ortak bir saha çalışması çerçevesinde ilk kez çalışan direniş savaşçılarının moralini yükseltmenin bir yolu. Ortak tatbikatın Filistin Kurtuluş Ordusu'nun çekirdeğini oluşturacağını umuyoruz." diye konuştu.  

Etiketler: Filistin , sert köşe tatbikatı , gazze tatbikat