G7'den Çin ve Rusya'ya mesaj: Batı henüz bitmedi

G7 ülkeleri 2 gün sürecek toplantıda Çin ve Rusya ile gerginliği tırmandırmadan bir diyalog yolu bulmak için çözüm yolları arayacak.

G7'den Çin ve Rusya'ya mesaj: Batı henüz bitmedi

Dünyanın en büyük ekonomilerinden yedisini oluşturan G7 ülkelerinin dışişleri bakanları Kovid-19'un başlangıcından beri ilk defa Londra'nın ev sahipliğinde yüz yüze buluştu.

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, İngiltere'nin başkenti Londra'da bir araya geldi. 2 gün sürecek toplantıda iklim değişikliği, Çin ve Rusya konuları görüşülecek.

G7 ülkeleri yaptıkları toplantıda Pekin'i kontrol altına almaya veya Kremlin ile gerginliği tırmandırmaya çalışmadan Çin ve Rusya'dan gelen zorluklara karşı koymanın yollarını tartıştıklarını söyledi.

Toplantı öncesi ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab Downing Street'te basın toplantısı düzenlediler.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, G7 ülkelerinin "Rus propaganda ve dezenformasyonuna karşı hızlı yanıt verecek bir mekanizma teklifini" değerlendireceğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı -Blinken, 2019'dan bu yana ilk kez yapılan G7 dışişleri bakanları toplantısı öncesinde gazetecilere verdiği demeçte, "Amacımız Çin'i sınırlamaya çalışmak veya Çin'i baskı altına almak değil," dedi.

Karşılıklı suçlamalar
 

Rusya sınır ötesi işlere karıştığını reddederken Batı'nın Rusya karşıtı olduğunu belirtiyor. Çin de Batı'nın "kabadayılık ettiğini" belirterek küresel polisliğe soyunduğunu savunuyor.

İngiltere Rusya'yı güvenliğine karşı en büyük tehdit olarak görürken, Çin'i de askeri, ekonomik ve teknolojik anlamda en büyük uzun vadeli zorluk olarak görüyor.

İngiliz ve Amerikalı yetkililer son dönemde Çin ve Rusya arasındaki stratejik işbirliği nedeniyle duydukları rahatsızlıkları zaman zaman dile getirdiler.

Raab bu endişelerle ilgili fikri sorulduğunda "Bizim için önemli olan benzer düşüncede olan açık toplum, insan hakları ve demokrasi yanlısı, serbest ticaret yanlısı ülkelerin uluslararası birliğini genişletmek" ifadelerini kullandı.

Ortadoğuhaber.com

Etiketler: rusya , çin , avrupa , G7