Fransa'da sistemli İslam düşmanlığı yargı ve idare eliyle sürüyor

İslam'ı ve Müslümanları hedef alan "Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler" adıyla kanun çıkarılan Fransa'nın Loire bölgesindeki caminin imamı, bayram hutbesinde okuduğu ayet ve hadislerden ötürü İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı.  

  • 24.07.2021, 09:49:40
  • Güncelleme: 1 saniye önce
Fransa'da sistemli İslam düşmanlığı yargı ve idare eliyle sürüyor

Fransa'da bir imamın okuduğu ayet ve hadislerin 'cumhuryet değerlerine aykırı bulunması' nedeniyle işlem başlatıldı. İmamın görevine İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in talimatıyla görevine son verildi. 

Saint-Chamoud Ulu Camisi imamı, bayram hutbesinde verdiği vaazda Ahzap Suresi'nden Hz. Muhammed'in eşlerine hitap eden ayetlerle bir hadis paylaştı. 

Hutbenin internette dolaşıma girmesiyle Cumhuriyet Partisi Belediye Konseyi Üyesi İsabelle Suryply İçişleri Bakanı Darmanin'i göreve çağırarak, hutbede kullanılan ifadelerin 'kabul edilmez olduğunu' ve 'cinsiyet eşitliğine' aykırı olduğunu kaydetti. Suryply'in hedef göstermesiyle bakan talimat verdi, imam görevden alındı. 

Komor Adaları kökenli İmam Mmadi Ahamada ertesi gün bir internet sitesine yaptığı açıklamada vaazdaki ifadeerin ayetlerin sadece bir kısmının alınıp bağlam dışı kullanıldığını belirtti. 

Ülkede başka bir camide ise imam vaazdaki ifadeleri 'cinsiyet eşitliğine aykırı' bulunduğu için görevden alındı. Roubaix Camisi salgının başından bu yana kadınları almadığı iddiasıyla bakanlığın hedefinde bulunuyor.