Fransa'da aşılamada yaş grubu önceliği kalkıyor

Fransa'da, Cumhurbaşkanı Macron'dan toplu aşılamayla ilgili yaş grubu önceliklerinin kaldırılacağı açıklaması geldi.

Fransa'da aşılamada yaş grubu önceliği kalkıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkedeki 18 yaş ve üstü tüm insanların 15 Haziran'dan itibaren Kovid-19 aşısı olabileceğini duyurdu.

Normale dönme çabası

Ağır aksak ilerleyen aşılama kampanyasını hızlandırmaya çalışan Fransız hükümeti,  böylelikle daha fazla işyeri ve mağazanın açılmasını, hizmet sektörünün çalışmaya geri dönmesini ve üst üste kapanmalardan bunalan insanların eğlenip rahatlama imkanlarına kavuşmasını umuyor.

Şimdiki halde dünya çapındaki uygulama, Kovid-19 aşılarının 18 ya da 16 yaşından küçüklere yapılmaması yönünde.

ABD'de yaş grubu önceliğinin kaldırılması işe yaradı

Kovid-19'un en ağır vurduğu ülke konumundaki ABD, pandeminin etkilerini azaltma yolunda ilk önemli başarıyı, Başkan Joe Biden'ın aşılamada yaş grubu önceliklerini kaldırmasıyla yakaladı.

Macron, dünkü açıklamasında da, 31 Mart'tan beri Fransa genelinde uygulanan kısıtlamaların 4 kademeli olarak kaldırılacağını duyurdu.

Buna göre ilk aşamanın başlayacağı 3 Mayıs'tan itibaren yurttaşların evlerinden 10 kilometreden fazla uzaklaşmalarına ve bölgeler arası seyahat yapmalarına izin verilecek, ortaokul ve liseler yüzde 50 kapasiteyle yeniden açılacak.

Etiketler: fransa , koronavirüs , aşılama , yaş grubu