Filistin seçimleri konusunda kim yalan söylüyor: İsrail mi, Mahmud Abbas mı?

15 yıllık bölünmüşlük, siyasi çıkmaz, Filistinlilere [karşı] uluslararası umursamazlık ve süregiden İsrail şiddetinin ardından Filistinliler, Devlet Başkanı Mahmud Abbas, uzun zamandır beklenen kararnamesinde Filistin seçimleri için tarih belirlediğini açıkladığında sefaletlerinin sona erdiğini hayal ettikleri bir umut anı yaşadılar.

Filistin seçimleri konusunda kim yalan söylüyor: İsrail mi, Mahmud Abbas mı?

Ancak Nisan ayının son on günü boyunca Filistinliler, seçimlerin iptal edileceğiyle ilgili sızan bilgileri öğrenildiği belirsiz anlar yaşadı. Filistinlilerin çoğu, Abbas ve yardımcılarının Kudüs dahil tüm Filistin topraklarında seçimleri düzenleme taahhütlerini tekrarladıklarını gördükten sonra sızan bu iddialara inanmadı veya en azından kendilerini inanmamaya ikna etti.

Filistinliler, 30 Nisan'da Abbas'ın İsrail'in işgal altındaki Kudüs'te yapılmasını reddettiği iddiasıyla seçimleri erteleme kararına şaşırdılar. Hemen hemen tüm Filistinliler, siyasi analistler ve gözlemciler Abbas'a inanmadı; kendisinin ve El Fetih'in hareketinin kaybedeceğini tahmin ederek Kudüs'ü seçimleri iptal etmek için bahane olarak kullandığını öne sürdü.

Abbas'a ilk inanmayanlar, sokaklara çıkarak Abbas’a karşı sloganlar atan, kendilerine ve davalarına karşı işgalci İsrail işbirliği yapmakla suçlayalarn Kudüs sakinleriydi. Mescid-i Aksa'nın kapıları önünde yürürken Filistin direnişi için slogan attılar.

İsrail yönetiminden üst düzey İsrailli bürokratlara yakın İsrailli gazeteciler, hükümetin Filistin seçimlerinin yapılmasını reddettiğine dair bir açıklamaları olmadığını doğruladı.  

Abbas'ın yardımcısı Hüseyin El Şeyh, Twitter'da şu iddiayı dile getirdi: "İsrail hükümeti bize İsrail'in Doğu Kudüs'te seçimlerin yapılmasına ilişkin tutumunun hala olumsuz olduğunu resmen bildirdi ve bunun tersini belirten tüm raporların geçersiz ve yanlıştır.”  

İsrailli gazeteci Barak Ravid, El-Şeyh'in tweet'ine üst düzey bir İsrailli yetkiliden alıntı yaparak cevap verdi: "İsrail, Filistin seçimlerine müdahale etmiyor ve Filistinlilere Doğu Kudüs'te oy kullanma konusunda herhangi bir yanıt vermedi."

Abbas'ın yalanlarını kanıtlayan bir diğer gerçek, ertelemeyi duyuran konuşmasında içinde İsrail’in tanınmasının da olduğu uluslararası kararların kabul edilmesi şartıyla, Filistin'i bölen ve Filistinlilerin pek çok haklarından vazgeçerek İsrail'i tanınmasını öngören ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısı oldu.

Abbas, HAMAS'ın bunu asla kabul etmeyeceğini çok iyi biliyordu; yani HAMAS veya İsrail'i ve Filistin topraklarına sahip olma hakkını tanımayan diğer gruplarla masaya oturmayı planlamıyordu.

Binyamin Netanyahu'ya yakın İsrailli bir gazeteci bana, İsrail ve ABD'nin Abbas'ı seçimleri iptal etmeye ikna ettiklerini çünkü HAMAS'ın seçimleri kazanamasa bile en azından herhangi bir hükümette onu önemli bir ortak haline getirecek ve parlamentoda beklenenden büyük bir blok oluşturacak kadar oy kazanacağına inandıklarını söyledi.

İsrail’le ilişkilerde uzman bir Filistinli olan Naser Naser, İsrail ve ABD'nin Abbas'a seçimleri erteleme karşılığında kendisini ve hareketini destekleme sözü verdiğini belirtti.

Abbas yalan söylemiyor ve sadece Kutsal Şehir lehine hareket ediyor olsaydı, orada veya burada yapılmasına dair İsrail’le anlaşma olmasına bakmaksızın seçimler için yeni bir tarih belirlemeliydi. Eğer bu zorsa, neden Filistin yönetiminin feshini düşünmedi?

Abbas, genel seçimlerin ertelenmesi konusundaki yalan söylediğini reddetse bile Filistinlilere ve onların davasına karşı [aldığı] pek çok pozisyon var; bu da Filistinlilere işkence ve ıstırap çektirmek ve İsrail'e hizmet etmek pahasına Filistin Yönetimi başkanlığını yürüttüğünü kanıtlıyor.

Abbas iki milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ni boykot ederek, devlet memurlarının maaşlarını düşürüyor, Gazze'deki tek elektrik santrali için [gerekli] petrolde kesintiye gidiyor, tıbbi ekipmanların çoğunun kıyı yerleşim bölgesine girmesini engelliyor ve tıbbi transferler için mali teminatı durduruyor. Aynı zamanda her şeyi Gazze için yaptığını iddia ediyor. Bu onun yalanlarından sadece biri.

Abbas, Kudüs konusunda güvenilirliğini kanıtlamak ve seçimleri iptal etmek istiyorsa, İsrail işgaline direnmek için Filistinli gruplarla birleşmelidir.

* Mutasım A. Dallul, tarafından Middle East Monitor için yayınlanan Engin Dinç tarafından çevrilen bu makale ortadoguhaber.com 'un editoryal görüşünü yansıtmaz.

Etiketler: İsrail , Hamas , ABD , Mahmud Abbas , Filistin seçimleri